Jsou horší věci, které můžete zpozorovat na toaletě — třeba pavouka jako z australské domácnosti. Přesto může zápach signalizovat zdravotní obtíže.
Příliš se o tom nemluví, ale co se děje za dveřmi vaší toalety, v mnoha případech vypovídá o stavu vašeho zdraví. Jak často chodíte (ideálně každé tři až čtyři hodiny), jakou barvu vaše moč má (ideálně ne načervenalou) nebo jestli zapáchá (ideálně ne). Podle doktora Kevin Martinez nicméně změna v pachu moči automaticky neznamená zhoršení vašeho zdravotního stavu. Na vině může totiž být i chřest.
Nejčastější příčina: Dehydratace
Rozhodně častější než změna pachu způsobená chřestem — ruku na srdce, kdy jste si naposled chřest dali? Je málo vody v těle. Dehydratace je nejpravděpodobnější důvod, ať už jde o odér nebo barvu moči. Nejspíš jste to již zpozorovali, třeba na první ranní návštěvě toalety. Může za to vyšší koncentrace amoniaku, který je za normálních okolností rozředěn vodou. Pokud má vaše moč neobvyklý pach, první pomocí je sáhnout si do svědomí a případně zlepšit svůj pitný režim.
Infekce močových cest
O něco složitější diagnóza, se kterou pár sklenic vody na usmíření příliš nehne. Tato poměrně běžná infekce má bakteriální původ a většinou se léčí antibiotiky. Poznáte ji nejen kvůli zápachu moči, ale i dalším příznakům. Mezi nejčastější patří časté nutkání k močení, během kterého dochází k nepříjemnému pálení. Jako jedna z možných prevencí se někdy udává močení po pohlavním styku, ale účinnost této metody nebyla potvrzena.
Nečekaní viníci: Vitamíny a chřest
Že zdraví prospěšné potraviny někdy neopouští lidské tělo v té nejelegantnější formě, to zažil každý, kdo se někdy pokoušel o zdravý životní styl skrz nadýmavou kapustu. S chřestem je to podobné. S přízviskem lékařský nepřekvapí, že vám dodá množství cenných látek, jako je hořčík nebo vápník či vitamíny B1 a B2. Obsahuje ale i aminokyselinu, která je ke chřestu navždy připoutaná svým jménem — alespoň v méně originálních jazycích než čeština.
Jedná se o kyselinu asparagovou, což reflektuje původně latinský název asparagus. Římané jej samozřejmě, spolu s náboženstvím a kulturním megalomanstvím, převzali od Řeků, kteří se zase, stejně nepřekvapivě, inspirovali u Peršanů (perské slovo asparag znamená výhonek). Čeština k chřestu přišla složitou cestou; co do činění to má s údajnou schopností chřestu chránit před hromem (který ve staročeštině zněl „chřastal“).
Kyselina asparagová, nebo chcete-li staročesky chřestová, propůjčuje chřestu specifickou chuť a vaší moči neobvyklé aroma. Konkrétně zápach nezpůsobuje samotná kyselina, ale proces jejího odbourávání. Pach by tudíž logicky neměl přetrvávat dlouho po konzumaci chřestu. Moč může být ovlivněna i v případě doplňování některých vitamínů, kupříkladu ze skupiny B či vitamínu D. Zápach můžou způsobit i některé léky.
Méně běžné příčiny
Zatímco dehydratace, infekce močových cest či chřestové hody jsou poměrně nezávažné, pach moči mohou změnit i komplikovanější, ale zároveň méně časté diagnózy. Patří mezi ně třeba neléčená cukrovka, která kvůli vysoké hladině cukru v krvi propůjčuje moči nasládlé aroma. Při píštělích močového měchýře dochází k přesunu bakterií ze střev do měchýře, kvůli čemuž moč následně zapáchá. Roli může sehrát i onemocnění jater či další zdravotní problémy:
- fenylketonurie (dědičné metabolické onemocnění)
- leucinóza či choroba javorového sirupu (genetické onemocnění, které mimo jiné způsobí, že je moč cítit jako javorový sirup)
- ledvinové kameny