I rok po prodělání covidu-19 hrozí vážná onemocnění srdce –⁠ a to i u mladých a doposud zdravých jedinců

Koronavirová pandemie je tu s námi již druhým rokem a stále se drží. S proděláním covidu-19 se pojí riziko vzniku pozdějších vážných zdravotních problémů.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Covid-19 je skloňován ve všech pádech a z médií nezmizel již pod dobu dvou let. Stále je o čem psát, protože koronavirová pandemie pořád ještě neskončila. Jaké může mít dozvuky prodělání této nemoci? Lékař Mihail Zilbermint, MD se ve své praxi zabývá léčbou diabetu a byl prvních z těch, kdo během pandemie covid-19 použil telemedicínu. Nemoc mimo jiné může způsobovat onemocnění srdečního svalu.

Vědecké studie pomáhají poznat chování covidu-19

Když přišla koronavirová pandemie, pustili se vědci ihned do zkoumání chování tohoto viru. Bylo to velmi důležité, protože jejich poznatky pak pomáhaly v léčbě nemoci. Přišlo se třeba na to, že hůře onemocnění snášejí pacienti s přidruženými chorobami, jako je cukrovka, vysoký krevní tlak nebo nemoci srdce. Zde se předpokládal horší průběh nemoci s nutností hospitalizace a použití plicní ventilace.

I mladí a zdraví trpí následky covidu-19

Oč zajímavější ale bylo zjištění vědců, když přišli na to, že vznikem srdečních problémů jsou ohroženi i pacienti po prodělání covidu-19, kteří byli dosud zdraví a žádné další nemoci neměli. Tito čelí vzniku až 20 různých srdečních a cévních onemocnění. Týkalo se to dokonce pacientů, kteří vůbec nebyli s covidem-19 hospitalizováni. Studie ukázala, že mezi dlouhodobé následky koronaviru patří srdeční selhání, mrtvice, nepravidelný srdeční rytmus, krevní sraženiny, cévní nemoci, perikarditida a myokarditida.

iZdroj fotografie: Pixabay
Studie ukázaly, že vedlejší účinky vakcín proti covidu-19 jsou mírné

Problémy po prodělání covidu-19

Po vyléčení z nemoci covid-19 se někteří lidé potýkají s vleklými problémy, jako je dušnost a únava nebo například arytmie, což je pro řadu pacientů velmi nepříjemné. Sledování byli podrobeni pacienti převážně bílé rasy a mužského pohlaví ještě předtím, než byli na covid-19 očkováni. Je zřejmé, že koronavirus může během infekce napadnout srdeční sval, způsobit zánět a vést k poškození srdce. Tato chronická onemocnění budou mít nepochybně negativní vliv na očekávanou délku života.

Jaké dlouhodobé následky po prodělání covidu-19 jste zaznamenali u sebe či blízkých?

Zdroj: WebMD

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články