Covid-19 se může šířit i do mozku a srdce několik dní po infekci. Není to jen taková rýmička

S koronavirem se celý svět potýká už druhým rokem. Sotva jedna vlna nákazy přejde, už tu je nová mutace a s ní další vlna. Covid-19 se umí chovat i zákeřně.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Společnost není v souvislosti s koronavirem jednotná. Jedni si myslí, že se jedná jen o takové běžné nachlazení, kvůli kterému se zbytečně dělá velký humbuk. Další tuší, že pravda bude úplně někde jinde. Covid-19 rozhodně není banální nemocí, říká lékařka Amanda Kole Morrow, MD. A lidé by se k ní měli i takto stavět a nepodceňovat nákazu.

Někdo projde nemocí covid-19 bez následků

Pro někoho je infekce virem covid-19 opravdu jen jako běžné nachlazení, které zvládne vyležet do týdne jen s pomocí horkého čaje a paralenu. Naproti tomu se najde ale celý zástup pacientů, kteří se potýkali s těžším průběhem nemoci. Někteří dokonce skončili v nemocnici na kyslíkovém přístroji. Nebezpečné je na nákaze virem covid-19 zejména to, že se chová nepředvídatelně. Někomu může dokonce poškodit mozek nebo srdce.

Dlouhý covid neboli postcovidový syndrom

Co si představit pod označením dlouhý covid? I když lidé překonali infekci virem SARS-CoV-2, cítili se ještě značnou dobu po nákaze slabě, trpěli dušností a dalšími nepříjemnými potížemi. Jedná se o tzv. dlouhý covid. Pravděpodobnou příčinou bude to, že se nový koronavirus může šířit do organismu, zejména do srdce a mozku, i několik desítek dní po infekci a měsíce může přežít v tělních orgánech. Vědci proto zkoumají, jaké další následky covid-19 za sebou zanechává a jestli nemůže mít později vliv i na vznik demence.

iZdroj fotografie: Pixabay
Určitě je dobré mít doma oxymetr pro měření saturace krve kyslíkem

Co dalšího covid-19 způsobuje

Infekce covid-19 je nebezpečná zejména pro osoby s kardiovaskulárními problémy. Nezřídka se stalo, že po prodělání této nákazy došlo u pacientů k infarktu, k zánětu srdečního svalu či ke vzniku krevních sraženin. Tento jev se ale týká i jinak zdravých osob. Z tohoto důvodu je třeba nemoc nepodceňovat a chránit se před ní. Třeba i očkováním nebo vyhýbáním se místům, kde se lze nejsnáze nakazit. V současné době mezi ně patří hlavně restaurace.

Jak se před nákazou covid-19 chráníte vy?

Zdroj: WebMd

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články