Když se ozývá cukrovka: Ztráta váhy, zvýšená žízeň a extrémní únava

Cukrovka je nebezpečné onemocnění, které se může závažně podepsat na vašem zdraví. Mimo jiných příznaků se projevuje také kožními změnami.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Cukrovka může postihnout téměř všechny části vašeho těla, a to včetně kůže (v takovém případě je dokonce možné, že hladina cukru v krvi je nadměrně vysoká a hrozí vám vážné nebezpečí). Je proto důležité, abyste na sobě pozorovali typické příznaky tohoto onemocnění a v okamžiku jeho rozpoznání co nejdříve zakročili, což potvrzuje doktorka Kelly Wood. V opačném případě může diabetes zákeřně ovlivnit vaše tělesné procesy a způsobit tak výrazné poškození, či dokonce smrt. Právě včasné zakročení zvyšuje šanci na utlumení příznaků a úspěšnou léčbu.

1) Otevřené rány

V důsledku dlouhodobě vysoké hladiny cukru v krvi se může zhoršit stav vašeho krevního oběhu. To znamená, že pokud se na vaší kůži objeví sebemenší rána, kvůli špatnému prokrvení se nebude dobře hojit. Pozor byste si měli dát zejména na oblast dolních končetin, kde se tento příznak objevuje nejčastěji. Dalším častým jevem je pak diabetický vřed, nepříjemná suchost a intenzivní svědění. Jakmile se tyto problémy objeví i u vás, co nejdříve se poraďte se svým praktickým lékařem. 

2) Nažloutlé nebo načervenalé skvrny na kůži

Za těmito příznaky stojí zpravidla necrobiosis lipoidica, což je stav, který vyvolává na kůži malé léze podobné akné. Jak se však vyvíjí, začne se šířit a způsobuje také otékání či ztvrdnutí pokožky. V důsledku se tak často objevují žluté, načervenalé nebo hnědé skvrny, jejichž okolí je zpravidla lesklé a připomíná povrch porcelánu – postižené místo také často svědí a bolí. Ve vzácných případech se poté mohou objevit také puchýře, a to buď jeden velký, nebo několik malých (zejména na rukou, nohou, dlaních a chodidlech). 

3) Tvrdá, ztluštělá kůže

Tvrdá, ztluštělá kůže na rukou, hřbetu ruky nebo prstech se nazývá digitální skleróza. Často během ní dochází také ke ztuhnutí kloubů, zejména v oblasti prstů, se kterými je také velmi náročné pohybovat. V případě, že onemocněním trpíte již roky a neléčili jste jej řádně, může se objevit pocit, že máte v konečcích prstů malé kamínky – ten se může rozšířit i na předloktí a horní část paže. Tyto příznaky lidé často ignorují nebo si je pletou s jinými, méně závažnými problémy. Jakmile je proto rozpoznáte, raději kontaktujte lékaře. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

4) Kožní infekce

Lidé s cukrovkou jsou náchylnější ke kožním infekcím. V tomto případě jsou typické následující příznaky:

  • teplá, oteklá a bolestivá kůže;
  • svědivá vyrážka, malé puchýřky, suchá a šupinatá kůže.

Často se pak také může objevit pásový opar, který postihuje především oblast mezi prsty na rukou a nohou, chodidla, pokožku hlavy, dlaně a také nehty. Ve většině případů je pak také velmi bolestivý a nevypadá dvakrát nejlépe. 

5) Skvrny v oblasti holenní kosti

Další typický příznak cukrovky je diabetická dermopatie, která vede ke vzniku skvrn a prohlubní v kůži. Ty se nejčastěji vyskytují v oblasti holení, vzácněji na pažích, stehnech a trupu – mají však nahnědlou barvu a nezpůsobují žádné další příznaky, kvůli čemuž si je mnoho lidí plete se stařeckými skvrnami. Na pozoru byste se měli mít také před bradavicemi, které mohou být předzvěstí tohoto nebezpečného onemocnění. Pokud se jich objevuje na vašem těle příliš, pravděpodobně máte vysokou hladinu cukru v krvi. 

Jak se před cukrovkou chráníte vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články