Cvičení, po kterém zapomenete, že trpíte revmatem – nejlepší lék na zmírnění bolesti kloubů

Revmatoidní artritida není pouze problémem seniorů. Jde o velmi nepříjemné a bolestivé onemocnění, které vás může zasáhnout i v mladém věku.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jedním z onemocnění kloubů je revmatoidní artritida. Projevuje se nejčastěji na drobných kůstkách v ruce. Jejich klouby jsou po ranním probuzení ztuhlé, a když je chce člověk rozhýbat, zabere mu to i hodinu času. Tato nepříjemná nemoc zhoršuje kvalitu života kvůli bolestem a už zmíněné ztuhlosti kloubů. Lékař Amiethab A. Aiyer, MD je odborníkem na artritidu a zdůrazňuje důležitost pohybu u pacientů.

Co je to revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida je kloubní onemocnění, které doprovází chronický autoimunitní zánět v oblasti kloubu, na kterém jsou patrné klasické známky zánětu kromě zarudnutí. Častěji se vyskytuje u žen a její příznaky se obvykle rozvíjejí mezi 20. a 40. rokem života. Existuje i juvenilní revmatoidní artritida u dětí, která ale postihuje hlavně velké klouby.

Jaké jsou rizikové faktory

Na svědomí má revmatoidní artritidu zejména genetika. Rizikovým faktorem je ale i kouření, zvýšená tělesná hmotnost, nízký socioekonomický status či vystavení se působení oxidu křemičitému, například u dělníků na stavbách.

Cvičení, které pomáhá

Pro pacienta s revmatoidní artritidou je důležité udržovat klouby pohyblivé. Znamená to každý den po ránu je rozhýbat a během dne se věnovat fyzické aktivitě, která přispěje k lepší kloubní pohyblivosti. Ta má ještě další pozitivní účinek, a to na psychiku i větší fyzickou kondici člověka. Pohyb pomáhá snižovat příznaky artritidy, zvyšuje rozsah pohybu kloubů a zlepšuje jejich funkci.

1) Chůze

Ideálním pohybem pro každého je chůze. Má příznivý vliv na duševní pohodu člověka, pomáhá snižovat hmotnost a zvyšovat výkonnost srdce. Při chůzi se aktivují nejrůznější svaly a klouby, přičemž se jedná o přirozený pohyb.

iZdroj fotografie: Pixabay
Chůze je pro klouby a svaly velmi prospěšná.

2) Tai-či, pilates

Dalším vhodným cvičením pro osoby s revmatoidní artritidou je tai-či a pilates. Při cvičení tai-či se využívá dýchání a přesně daných pohybů. Nejlépe je ho cvičit venku na čerstvém vzduchu. Tai-či se hodí i pro seniory, protože nevyžaduje rychlost ani velkou ohebnost nebo fyzickou vytrvalost.

U cvičení pilates je třeba se soustředit na pohyb, který vychází ze středu těla. Měl by být plynulý a přesný. Důležité je také dýchání. Takže se jedná o podobný princip jako u tai-či.

3) Silový trénink

Kupodivu při revmatoidní artritidě je doporučen i silový trénink s činkami, ovšem s menší vahou. Posílením svalů dochází ke zmenšení bolestivosti postižených kloubů. Nejlepší je cvičení pod vedením zkušeného trenéra.

Máte vyzkoušené cvičení, které vám pomáhá při bolesti kloubů?

Zdroj: Healthline, Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Jaké zkoušky a potěšení vás v létě čekají? Zjistěte to v runách – velký horoskop je tu
Události247
Události247
Okamura chce rekonstrukci vlády. A to i přesto, že Česko bude předsedat Evropské unii
VědaŽivě
VědaŽivě
Archeologové rozluštili „zakázané“ texty staré 2 000 let. Co se na bambusových deskách dočetli?
adbz
adbz
Inovativní dům je jako skládačka z lega. Vyšel na 60 tisíc a postavili ho za pouhých 14 hodin – podívejte se na proces