Změny nálady, paranoia a špatný úsudek: Může jít o demenci

Jsou to právě příbuzní a blízcí, kteří si jako první všimnou, že s člověkem není něco v pořádku. Nesmí nad tím mávnout rukou. Včas odhalená demence se dá dostat pod kontrolu.

Ruce pomáhající za ruce starému pánovi s demencí i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Demence je označení pro širokou skupinu příznaků, které narušují myšlení, paměť, rozhodování a kognitivní funkce. Jednou z forem demence je Alzheimerova choroba, která patří k nejčastějším druhům demence. Její projevy mohou být různé, web Healthline uvádí, že hodně záleží na tom, v jaké fázi se nemoc nachází. Nejlepší je odhalit ji včas. Ačkoli nelze vyléčit, při včasném záchytu se její projevy dají zbrzdit a tlumit. Na JakZdravě jsme dokonce informovali o experimentálním léku, který je aktuálně ve vývoji.

Jak poznat demenci na jejím začátku?

Jako první si všimnete poruchy krátkodobé paměti. Nemocní si nejsou schopní vybavit to, co slyšeli před pár minutami, mají potíže zapamatovat si konkrétní slova a často zapomínají a pletou jména blízkých. Jak se demence postupně rozvíjí, příznaky se zhoršují a narušují každodenní činnosti. Lidé mají problém provádět běžné úkony jako například vaření nebo nakupování. Často bývají zmatení nebo dezorientovaní, když přijdou do jiného prostředí.

Časné demence si většinou všimnou jako první blízcí nemocného, u kterého pozorují nevysvětlitelné a náhlé změny nálady. Máte-li podezření, že by někdo z vašich blízkých mohl trpět demencí, zkuste mu dát několik úkolů, které vám pomohou zjistit, zda je potřeba vyhledat lékaře. O nich již naše redakce JakZdravě psala.

Jak poznat začínajícího Alzheimera?

Alzheimerova demence se rozděluje na několik stádií nebo fází. Charakteristické pro ni je, že příznaky mají tendenci pokračovat a zhoršovat se v čase. Hlavním příznakem jsou různě závažné ztráty paměti. Dále do mírné fáze Alzheimerovy choroby můžeme zařadit dezorientaci, delší čas pro vykonání běžných činností, potíže při placení, špatná rozhodnutí založená na chybném úsudku, změny nálady, úzkostnost i změny osobnosti. Z nemocných vyprchává spontánnost a vlastní iniciativa.

Starý muž dívající se na hodinky a držící se za čelo iZdroj fotografie: Freepik
Demence znemožňuje běžné denní aktivity, schopnost orientovat se v čase i rozeznávat čísla

Když demence postupuje

Středně těžká fáze Alzheimerovy choroby prohlubuje dosavadní příznaky. Ztráta paměti je výrazná, převládá zmatenost. Zkracuje se doba, kdy nemocný udrží pozornost. Zapomínání jmen střídá problém poznat známé, přátele a rodinné příslušníky. Nemocní mají potíže se čtením, psaním a čísly. Někdy se mohou objevit i vyjadřovací potíže, potíže s logickým myšlením a vůbec uchopením vlastních myšlenek.

Co se týče chování, náladovost se prohlubuje ve výbuchy hněvu, mnohdy s vulgárními výrazy. Převládá podrážděnost, opakující se výroky, svalové záškuby, mohou se objevit halucinace a bludy. Jak uvádí MayoClinic, výjimkou nebývá ani podezřívavost a paranoia. Nemocní se nejsou schopní nic nového naučit, mají problém vyrovnat se s novými situacemi. Kromě kognitivních schopností si všimnete zhoršené motoriky, a to hlavně při vstávání od stolu nebo pokládání menších předmětů.

Poslední fáze Alzheimerovy choroby

Poslední fáze je viditelná na magnetické rezonanci jako plaky na mozku. Příznaky dosahují svého vrcholu. Nemocní už nepoznávají známé, ztrácí sebevědomí i schopnost jakkoli komunikovat s okolím. Postižení mozku se projevuje také ztrátou kontroly nad vyměšováním. Nemocní ztrácí na váze, hodně spí, objevují se u nich různé záchvaty a kožní infekce. Mohou mít i potíže s polykáním. V konečné fázi jsou naprosto závislí na péči druhých.

Důležité je znát časné příznaky a, jak uvádí i web National Institut on Aging, včas vyhledat lékařskou pomoc.

Jaké jsou vaše zkušenosti s demencí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články