Pozor na pravdu o detoxikačních dietách. Fungují vůbec a jsou pro tělo ve výsledku přínosné?

O detoxikační dietě existuje několik faktů, které by měl znát každý, než se do ní pustí. Zjistěte si více faktů, které souvisí s touto dietou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Očištění těla od škodlivin, hubnutí a zdravý životní styl jsou slova, která se lehce řeknou, ale těžce konají. Mnoho lidí se chce pustit do různých detoxikačních diet, aniž by znali fakta, která jsou s ní spojená. Nejčastěji se detox provádí na jaře a v létě. Vyplavování toxinů, jež mají škodlivé účinky na lidské tělo nemusí být příliš zdravé.

Které potraviny můžete a nemůžete

O tom, jaké potraviny můžete konzumovat rozhoduje nejčastěji detox, do kterého jste se pustili. Většina detoxů má název podle toho, jaká potravina se jí nejčastěji. Některé detoxy jsou založené primárně na pití různých nápojů nebo na jídle. Většinou jsou detoxy krátkodobé na pár dní a nejedná se o dlouhé diety, které by bylo možné držet dlouhodobě.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak se budete doopravdy cítit

Určitě budete mít hlad a pocity slabosti. To, jestli je detox zdravotně nezávadný závisí na tom, jak dlouho ho budete dodržovat. Při detoxu založeném na nízkokalorické stravě, jež je chudá na živiny, se nebudete cítit dobře. Mezi vedlejší účinky patří málo energie, nízká hladina cukru v krvi, bolest svalů, únava, pocit závratě nebo točení hlavy a nevolnost.

iZdroj fotografie: Pixabay

Některé lidi i přes tyto fakta detox zaujme. Jestliže patříte mezi tyto lidi, zkuste jíst pouze stravu založenou na zelenině, ovoci, celozrnných výrobcích a jídla bez bílkovin. Všechny potraviny by neměly projít průmyslovým zpracováním. Jezte pouze čerstvé (nijak zpracované) suroviny. Takové potraviny jsou pro člověka zdravé a s větší pravděpodobností vám přinesou výsledky, po kterých toužíte.

K jídlu bude pouze málo potravin

Omezení, které vás čeká je hlavně to, že nebudete jíst jídlo, které obvykle konzumujete. Detoxikační diety jsou často velice přísné a je potřeba je důkladně dodržovat. u jídla se jedná o stereotyp, protože budete jíst často stejné potraviny stále dokola. Nákupní seznam nebude příliš dlouhý, protože potraviny jsou omezené a dlouhé vaření nehrozí. Zpracování surovin při detoxu by mělo být minimální.

iZdroj fotografie: Pixabay

Při detoxikační dietě vám budou doporučovány různé prášky, pilulky, bylinky, klystýry a jiné formy čištění tlustého střeva. Díky nim dočasně shodíte dalších pár kilo. Detoxikační metody se velice často liší a jsou úzce spojeny s tím, od jakého autora webových stránek bude dieta doporučena. Každý jednotlivý autor doporučuje své vlastní doplňky. Cvičení při detoxu není nutné a nejspíše na fyzickou aktivitu ani nebudete mít energii (kvůli malému příjmu kalorií).

Další fakta o detoxikační dietě

Mezi náklady, které vynaložíte na detoxikační dietu patří i finanční náklady za doplňky, jež jsou doporučovány k detoxu, aby byl účinnější. Většinou se jedná o pilulky, které vyplavují přebytečnou vodu z těla nebo pomáhají s očistou střev / žaludku a dalších orgánů trávícího ústrojí. Cena doplňků se vždy liší podle toho, od koho dietu máte. Většinu informací si musíte zjistit na stránkách, na kterých detox objevíte.

Názor Dr. Michaela Smitha

Podle slov doktora Michaela Smitha vám dieta pomůže detoxikační dieta shodil několik kil. Bohužel tyto diety nefungují na dlouhodobé hubnutí, a proto je po chvíli naberete zase zpět. Dietou ničeho nedosáhnete a nejedná se o zdravý přístup ke svému tělu. V případě, že chcete detoxikovat vaše tělo od toxinů, nezařazujte na svůj program detoxikační dietu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Lidské tělo je samo o sobě odborníkem na odbourávání toxinů bez ohledu na to, co konzumujete. Nejčastěji se škodlivé látky hromadí v játrech, ledvinách a v jiných částech těla. Těchto toxinů se určitě nezbavíte detoxikací. V každém případě se vždy vyhýbejte produktům a dietám, které slibují detoxikaci jater pomocí doplňků. Nikdy vás nezbaví toxinů jeden nápoj, který je potřeba vypít.

Jak správně provést detoxikaci těla

Správnou detoxikaci za pomoci stravy provedete tak, že omezíte zpracované tučné a sladké potraviny. Ty nahradíte potravinami, které nejsou průmyslově zpracované (ovoce, zelenina). Když budete pravidelně konzumovat nezpracované jídlo, získáte lepší kondici a vaše tělo bude vypadat lépe. Ve většině zpracovaných jídel je přidaný cukr, jež je pro tělo ve vyšších dávkách velmi nevhodný.

V jakých případech se vyhýbat detoxu

Zdravotní potíže nejsou dobrým společníkem pro detoxikační diety, protože mohou způsobit komplikace se zdravím. V žádném průzkumu, který se týkal detoxikace, nebylo prokázáno, že by zlepšoval krevní tlak, cholesterol nebo by se ukázal pozitivní účinek na srdce. Lidé s diabetem (cukrovkou) by se těmto dietám měli vyhýbat velikým obloukem, protože pro ně může být detox nebezpečný.

iZdroj fotografie: Pixabay

Při stravování, u kterého máte omezeno mnoho druhů potravin, je větší pravděpodobnost, že vám hladina cukru v krvi velice výrazně klesne. Pokud se i přesto pustíte do detoxu, pravidelně si kontrolujte hladinu glykémie a pokud pro vás nebude tato dieta vhodná, nepokračujte v ní a nepoškozujte si zdraví.

Detox a zdravý životní styl

Trpíte na vysoký cholesterol, vysoký krevní tlak, cukrovku nebo srdeční choroby? Zařaďte do svého života detox, který je zaměřený pouze na čisté stravování. Tím nejste omezeni potravinami, které můžete jíst, ale pouze na potraviny, které nejsou průmyslově zpracované. Díky tomu do sebe dostanete cukr například z ovoce a ovocných šťáv. U jednotlivých druhů ovoce a potravin si můžete zjistit jejich pozitivní účinky zdraví.

Zdroj: Webmd

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Vyhublý pes byl dlouhé týdny zavřený v kleci a čekal, až se jeho majitelé vrátí. Bohužel marně
Události247
Události247
Opravdu jde Putinovi jen o Ukrajinu? Je možné, že mu jde o něco úplně jiného a horšího
VědaŽivě
VědaŽivě
Ruský robopes má na hřbetu přidělanou karabinu Saiga 9. Předváděcí video ale poukazuje spíš na jeho neefektivitu
adbz
adbz
Citronová šťáva, aspirin a kysličník mají jedno společné – zachrání hromady prádla a zbaví vás tak nočních můr