Děsivá dna zničí drobné klouby na nohou i rukou. Dá se jí ale snadno předejít

Neléčená dna může nevratně poškodit klouby rukou a nohou. Bolest palce u nohy vám napoví, že je načase změnit stravovací návyky.

i Zdroj fotografie: Parkov-enwiki / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Stavy způsobené nahromaděním kyseliny močové v těle se nazývají dna. Krystaly kyseliny močové se usazují v kloubech a způsobují bolest a otoky. Prvotní příznak, který vás podle dietetičky Alany Biggers na dnu upozorní, je náhlá a intenzivní bolest v kloubech nohou, nejčastěji v palci u nohy.

Příčina dny

Hlavní příčinou dny je velké množství kyseliny močové v krvi. Kyselina močová vzniká jako výsledný produkt metabolismu potravin s vysokým obsahem purinů (především masa). Běžné množství kyseliny močové odvádějí z těla ledviny. Když ledviny nestačí na trvale zvýšenou hladinu kyseliny močové v krvi, začne se usazovat a krystalizovat v kloubech.

Nadbytek kyseliny močové je nejčastěji způsoben špatnými stravovacími návyky. Jedná se především o masitou a vydatnou stravu chudou na ovoce a zeleninu, obohacenou o víno a alkohol. Proto se také dna nazývala „nemoc králů“.

Jak se dna projevuje

Někdy se nadbytek kyseliny močové v krvi nemusí vůbec výrazně projevovat. U akutní dny se příznaky objeví velmi rychle jako odpověď kloubů na hromadění krystalů kyseliny močové. Klouby intenzivně bolí, otečou a bývají na pohmat teplé. Dna probíhá záchvatovitě od tří do deseti dnů, které se střídají s obdobím bez příznaků.

Neléčená dna předchází do chronického stádia, kdy se z krystalů stanou tvrdé hrudky, které trvale poškodí klouby. Klouby jsou zbytnělé a zdeformované, deformity mohou dosahovat až velikosti slepičího vejce, většinou bývají ale menší. Nejvíce bývají postiženy klouby prstů nohou a rukou. Hromaděním kyseliny močové se vytvářejí močové kameny v ledvinách, což vede k příznakům spojených s kameny v močových cestách a končí selháním ledvin.

Bolest kloubů je hlavní příznakem dny iZdroj fotografie: Freepik

Jak se dna léčí

První, co je třeba při léčbě dny udělat, je razantní změna životního stylu a jídelníčku. Do stravy zařaďte velké množství ovoce a zeleniny a další potraviny, které mají nízký obsah purinů. Vyhýbejte se masu, zpracovaným potravinám a alkoholu. Důležité je pít velké množství vody, aby se podpořila funkce ledvin a toxiny i kyselina močová se odplavovaly z těla přirozenou cestou. Nezapomínejte na pravidelnou pohybovou aktivitu.

Lékař vám může předepsat podpůrné léky proti akutním záchvatům dny a léky snižující bolest ke zvládnutí artritidy. Klíčovou roli ale hraje změna stravy a životního stylu, což vám lékař zaručeně doporučí a poradí vám, jak na to.

Lidová léčba – přírodní recepty na dnu

Lidová léčba doporučuje několik tipů, jak léčit dnu. Před jejich použitím se ale vždy poraďte s lékařem, zda je pro vás tato léčba vhodná.

Jedlá soda

1 lžička jedlé sody přidaná do vody může snižovat množství kyseliny močové v těle. Popíjejte denně.

Citronová voda

Citronová voda vytváří v těle zásadité prostředí a tím zabraňuje tvorbě krystalů kyseliny močové. Popíjení citronové vody je přínosné i pro celkové zdraví a nemá žádné nežádoucí vedlejší účinky.

Džbán s vodou s citronem nakloněný nad sklenicí iZdroj fotografie: Pixabay

Jablečný ocet

Podobně jako citronová voda funguje také jablečný ocet. Kyselina jablečná pomáhá odstraňovat kyselinu močovou z těla. Lidový recept radí přidat 1 polévkovou lžíci jablečného octa do 200 ml vody a pít denně před obědem a večeří.

Jak předcházet dně

Prevence dny je celkem jednoduchá. Dbejte na zdravý životní styl, vyhýbejte se jednostranné stravě složené jen z masa a alkoholu, pijte dostatek vody a pravidelně se hýbejte.

Jaké jsou vaše zkušenosti s dnou?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články