Jak se podomácku vyhnout nekonečné bolesti a v důsledku i operaci: Zarostlý nehet je doslova peklo a může potkat každého

Zarostlé nehty byste rozhodně neměli zanedbávat. Může se totiž stát, že se vám v postižené oblasti vytvoří vážná infekce, kterou budete muset řešit u lékaře.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zarostlý nehet může být velmi bolestivý. Postižené místo je často zarudlé a velmi citlivé, což se může stát velmi nepříjemným. Lékařka Cynthia Cobb tvrdí, že správnou péčí o nehty můžete jejich zarůstávání předejít. A pokud již čelíte následkům zarostlého nehtu, existuje několik domácích metod, jejichž pomocí byste si doma mohli od tohoto problému ulehčit. Často se jedná o případy, které se dají vyřešit doma, ale pokud už je v postiženém místě vážná infekce, měli byste neprodleně navštívit lékaře.

Nejprve zkuste problém vyřešit namáčením

Pokud jsou nehty zarostlé jen mírně, vaším prvním krokem by mělo být namáčení postižené oblasti ve vodní lázni. Tu připravíte tak, že ohřejete vodu a přidáte do ní sůl. V této slané vodě poté namáčíte prsty ideálně i dvacet minut. Jakmile požadovaná doba uplyne, opláchnete postižené místo čistou vodou a opatrně ho osušíte čistým ručníkem. Po celé ploše zranění poté nanesete vrstvičku antibakteriální masti, kterou snadno seženete v lékárně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V případě, že vodní lázně nepomohou ani po několika dnech, je pravděpodobně na čase se pokusit povzbudit nehet k růstu nahoru jinak. Můžete vyzkoušet po lázni pod nehet vložit malý kousek gázy, která oddělí nehet od kůže a měla by tak zmírnit tlak. Pokud se vám pod nehet nepodaří vložit kousek gázy, můžete ho vyzkoušet oddělit alespoň za pomocí navoskované dentální nitě.

Pravidelné čištění je zásadní v boji s infekcí

Při jakékoli manipulaci s postiženou oblastí musíte být co nejvíce sterilní. Vůbec se nezdráhejte používat dezinfekci a měňte gázy i dentální nitě tak často, jak jen to bude možné. Minimálně byste je však měli vyměnil alespoň jednou denně. Pokuste si také umývat často ruce v teplé vodě s mýdlem. Při dodržování těchto doporučení se můžete vyhnout infekci, která by mohla skončit návštěvou lékaře.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak zarůstání nehtů úspěšně předcházet

Jedním z nejčastějších důvodů je zastřihávání nehtů příliš nakrátko. Dermatologové proto doporučují si nehty raději zastřihávat častěji a nechávat je trošku delší. Před střiháním se nehty mají odmáčet. Dělá se to tak v každém saloně a je k tomu dobrý důvod. Odmočené nehty se snadněji stříhají, protože jsou měkčí. Stříhat by se měly pouze čistými a ostrými nástroji. Nůžky a veškeré příslušenství, které při zkracování nehtů používáte, byste také měli alespoň jednou do měsíce dezinfikovat, aby se na nich nehromadily bakterie.

Nehty byste měli zastřihávat rovně a jejich okraje pouze jemně zakulatit pilníkem. Kůžičky na nich se v žádném případě nezbavujte, jelikož je ochranou vrstvou právě proti proniknutí infekce. Snažte se ruce i nehty udržet hydratované za pomocí krémů. V případě, že si všimnete na vašich nehtech změn, ať už se barvy či tvaru týče, měli byste navštívit lékaře. Změny na nich totiž mohou indikovat zdravotní potíže ve vašem těle.

Jak se o zdraví svých nehtů staráte vy?

Zdroj: Medicalnewstoday

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Šárka Šumná

Zobrazit další články