Jakmile začne období chřipek, babičky sahají po bobkovém listu a cukru: Sirup znovu získává na oblibě

Pro léčbu chřipky nejsou potřebné žádné komerční léky, nejdůležitější je odpočinek a tekutiny. Ty můžete doplnit některými domácími léky z běžně dostupných surovin.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Chřipka je běžné, přesto velmi nepříjemné onemocnění. Ucpané dutiny, bolest v krku, zvýšená teplota a celková únava dokážou člověku značně ztížit život. Také se může zkomplikovat a vléct se poměrně dlouhou dobu nebo způsobit vážné zdravotní problémy, vysvětluje lékařka Elaine K. Luo, M.D. Z toho důvodu byste měli chřipku vždy pořádně doléčit. Základem léčby je odpočinek, aby měl imunitní systém dostatek prostoru věnovat se pouze zápolení s nemocí. Podpořte ji dostatkem tekutin a také si můžete připravit některé domácí léky dle našich babiček. Sirup s bobkovým listem znovu získává na oblibě.

Bobkový list

Bobkový list má výrazné aroma. Běžně je používán jako přísada při vaření, ale díky obsaženým silicím ho lze využít i jako lék. Bobkový list působí antibakteriálně a protizánětlivě. Jednou z možností je nechat bobkový list vylouhovat v 70 % alkoholu, který z něj extrahuje účinné látky. Ponechte společně v lahvi na temném a chladném místě přibližně tři týdny a při chřipce užívejte pár kapek třikrát denně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Druhou variantou použití bobkového listu je smíchání 15 lístků s 250 mililitry citronové šťávy a 500 gramy cukru. Tuto směs mírně zahřívejte, avšak nevařte, dokud vám nevznikne hustý sirup. Trvá to přibližně hodinu. Po vychladnutí přelijte do uzavíratelné nádoby a při chřipce užívejte jednu lžíci denně. Sirup skladujte v lednici

Další domácí léky

Další suroviny, které máte běžně doma a mohou vám pomoci při navracení zdraví, je především česnek, zázvor nebo med. Nejúčinnější jsou syrové, ale lze je zapojit i do pokrmů či nápojů. Z bylin je na chřipku velmi účinná echinacea, ze které si připravíte lahodný čaj.

Podpořte léčbu chřipky

Pro efektivní léčení je dobré pobývat i ve vhodném prostředí. V suchém vzduchu se viry šíří rychleji, proto si vytvořte doma vyšší vlhkost, která navíc usnadňuje dýchání při nemoci. Příznaky chřipky zmírňuje teplá koupel, do níž můžete přidat epsomskou sůl. Ta sníží celkovou únavu a bolest těla. Bolesti v krku a ucpaným nosním dutinám zase ulevíte kloktáním a vyplachováním nosu slanou vodou.

Jakou babskou radu pro léčbu chřipky byste doporučili vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Aneta Plchová

Zobrazit další články