Důvody, proč byste měli jíst pravidelně kmín | JakZdravě.cz

Kilogramy navíc, špatný spánek, bolavé klouby? Běžné kuchyňské koření je řešením všech problémů

Ať už s ním ochutíte polévku či oběd, tohoto koření byste si měli cenit z mnoha důvodů. Přináší totiž množství výhod, pokud se jej rozhodnete začít pravidelně konzumovat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kmín je listová rostlina, kterou najdete v Číně, Indii, ve středomořské oblasti a na Středním východě. Právě plody této rostliny, která roste nízko nad zemí, jsou všem známé koření kmín, kterým dochutíte například guláš. Je populární na celém světě, a tak není divu, že se stal předmětem zkoumání lékařského výzkumu. Neoficiální důkazy totiž tvrdí, že je z mnoha hledisek velmi přínosný pro zdraví. To, jakým způsobem, uvedla Natalie Olsen, R.D., L.D., ACSM EP-C.
Obsahují antioxidanty, které rozhodně chcete

Semena kmínu mimo jiné obsahují přirozeně se vyskytující látky, které fungují jako antioxidanty. Konkrétně to jsou látky apigenin a luteolin. V těle je chcete proto, že brání malým volným radikálům v napadání zdravých buněk. Pomohou vám se cítit zdravěji, dodávají energii a zpomalují stárnutí pokožky.


iZdroj fotografie: Unsplash

Rakovinu s kmínem jen tak nedostanete

Proběhlo již několik experimentů, které ukázaly, že kmín má jistou schopnost zabránit množení rakovinotvorných buněk. Při jedné studii například došlo k tomu, že krysy krmené kmínem byly chráněny před rakovinou tlustého střeva. V jiné věci zase zjistili, že z devíti testovaných bylin a koření byly právě bazalka a kmín těmi nejlepšími protirakovinotvornými rostlinami.

Pomůže vám s léčbou průjmu

Již po celá staletí byl právě kmín doporučován k léčbě nepříjemného problému s průjmem. I západní medicína se již začíná této metody chytat. Při jednom pokusu byl krysám, které trpěly na průjem, podáván extrakt z kmínu. V závěru jim pomohl vyléčit příznaky spojené s touto problematikou.


iZdroj fotografie: Unsplash

Pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi

Kmín byl také použit při testování bylinek a jejich účinků na diabetes. Kmín pomohl lidem s cukrovkou lépe zvládat jejich stav. Co se týče diabetických zvířat při laboratorních výzkumech, tak i těm konzumace kmínu velmi prosperovala. Kmínový olej by se obecně dal nazvat hypoglykemickým činidlem.

Má protizánětlivé účinky na tělo

A nejen to. Účinné látky nacházející se v kmínu mají totiž také protihnilobné účinky. To znamená, že pokud trpíte na bolesti či záněty, kmín ve vaší stravě může negativní účinky omezit. V laboratorní studii provedené na krysách působila kmínová semínka na snížení bolesti a zánětu.


iZdroj fotografie: Unsplash

Může také pomoci snížit hladinu cholesterolu

Víte, co je to hypolipidemie? Je to látka, která pomáhá tělu kontrolovat hladinu cholesterolu a vysoké hladiny tuků, které by mohly poškozovat srdce. A právě kmín má hypolipidemické vlastnosti. V jedné studii zkoušeli lidem podávat výživový doplněk kmínu v jogurtu a ten následně opravdu pomohl hladinu cholesterolu snížit.

Pomůže vám při snaze zhubnout

Tímto tématem se zaobíralo několik skupinových studií a rozhodně je zapotřebí dalšího výzkumu, již teď jsou ovšem výsledky slibné. Ženy s nadváhou, které konzumovaly mimo jiné také kmínový prášek vykazovaly zlepšení v jejich váze. Další studie potvrdila ty samé výsledky jak se ženami, tak i s muži.


iZdroj fotografie: Unsplash

Budete mít opravdu skvělého pamatováka

Kmín dokáže pomáhat vašemu tělu i tím, že stimuluje váš centrální nervový systém, čímž se stává účinnějším. To vede ke kvalitnější paměti a lepší kontrolou nad vašimi končetinami. Kmín by dokonce mohl být i schopný léčit Parkinsonovu chorobu.

Zařadíte do svého jídelníčku více tohoto úžasného koření?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Malý chlapec se během koncertu stal centrem dění. Svými tanečními kreacemi ukradl kapele veškerou pozornost
Události247
Revmatoidní artritida je zákeřná nemoc. Proč se pacienti bojí mluvit se svými lékaři a jaké to může mít následky? Podrobnosti vysvětlila předsedkyně Revma Ligy Müllerová
VědaŽivě
Posedlost celebritami snižuje inteligenci, uvádí studie. Lidé se slabostí pro své idoly brzdí výkon svého mozku
adbz
Se sázením cibule není doporučeno čekat až na jaro. Brzký výsev zajistí gigantické plody s příchodem prvních teplých dnů