Kilogramy navíc, špatný spánek, bolavé klouby? Běžné kuchyňské koření je řešením všech problémů

Ať už s ním ochutíte polévku či oběd, tohoto koření byste si měli cenit z mnoha důvodů. Přináší totiž množství výhod, pokud se jej rozhodnete začít pravidelně konzumovat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kmín je listová rostlina, kterou najdete v Číně, Indii, ve středomořské oblasti a na Středním východě. Právě plody této rostliny, která roste nízko nad zemí, jsou všem známé koření kmín, kterým dochutíte například guláš. Je populární na celém světě, a tak není divu, že se stal předmětem zkoumání lékařského výzkumu. Neoficiální důkazy totiž tvrdí, že je z mnoha hledisek velmi přínosný pro zdraví. To, jakým způsobem, uvedla Natalie Olsen, R.D., L.D., ACSM EP-C.

Obsahují antioxidanty, které rozhodně chcete

Semena kmínu mimo jiné obsahují přirozeně se vyskytující látky, které fungují jako antioxidanty. Konkrétně to jsou látky apigenin a luteolin. V těle je chcete proto, že brání malým volným radikálům v napadání zdravých buněk. Pomohou vám se cítit zdravěji, dodávají energii a zpomalují stárnutí pokožky.

iZdroj fotografie: Unsplash

Rakovinu s kmínem jen tak nedostanete

Proběhlo již několik experimentů, které ukázaly, že kmín má jistou schopnost zabránit množení rakovinotvorných buněk. Při jedné studii například došlo k tomu, že krysy krmené kmínem byly chráněny před rakovinou tlustého střeva. V jiné věci zase zjistili, že z devíti testovaných bylin a koření byly právě bazalka a kmín těmi nejlepšími protirakovinotvornými rostlinami.

Pomůže vám s léčbou průjmu

Již po celá staletí byl právě kmín doporučován k léčbě nepříjemného problému s průjmem. I západní medicína se již začíná této metody chytat. Při jednom pokusu byl krysám, které trpěly na průjem, podáván extrakt z kmínu. V závěru jim pomohl vyléčit příznaky spojené s touto problematikou.

iZdroj fotografie: Unsplash

Pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi

Kmín byl také použit při testování bylinek a jejich účinků na diabetes. Kmín pomohl lidem s cukrovkou lépe zvládat jejich stav. Co se týče diabetických zvířat při laboratorních výzkumech, tak i těm konzumace kmínu velmi prosperovala. Kmínový olej by se obecně dal nazvat hypoglykemickým činidlem.

Má protizánětlivé účinky na tělo

A nejen to. Účinné látky nacházející se v kmínu mají totiž také protihnilobné účinky. To znamená, že pokud trpíte na bolesti či záněty, kmín ve vaší stravě může negativní účinky omezit. V laboratorní studii provedené na krysách působila kmínová semínka na snížení bolesti a zánětu.

iZdroj fotografie: Unsplash

Může také pomoci snížit hladinu cholesterolu

Víte, co je to hypolipidemie? Je to látka, která pomáhá tělu kontrolovat hladinu cholesterolu a vysoké hladiny tuků, které by mohly poškozovat srdce. A právě kmín má hypolipidemické vlastnosti. V jedné studii zkoušeli lidem podávat výživový doplněk kmínu v jogurtu a ten následně opravdu pomohl hladinu cholesterolu snížit.

Pomůže vám při snaze zhubnout

Tímto tématem se zaobíralo několik skupinových studií a rozhodně je zapotřebí dalšího výzkumu, již teď jsou ovšem výsledky slibné. Ženy s nadváhou, které konzumovaly mimo jiné také kmínový prášek vykazovaly zlepšení v jejich váze. Další studie potvrdila ty samé výsledky jak se ženami, tak i s muži.

iZdroj fotografie: Unsplash

Budete mít opravdu skvělého pamatováka

Kmín dokáže pomáhat vašemu tělu i tím, že stimuluje váš centrální nervový systém, čímž se stává účinnějším. To vede ke kvalitnější paměti a lepší kontrolou nad vašimi končetinami. Kmín by dokonce mohl být i schopný léčit Parkinsonovu chorobu.

Zařadíte do svého jídelníčku více tohoto úžasného koření?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Zobrazit další články