Velký pozor na esenciální oleje, podporují alergie, působí kožní a dýchací problémy. V nejhorším případě se můžete otrávit

Marketing esenciálních olejů odvádí skvělou práci. Jejich možné nežádoucí účinky dokonale maskuje. Buďte připraveni a zjistěte, co vám v případě jejich nadužívání hrozí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

S nastupujícím podzimem se stále větší část z nás schoulí v obývacím pokoji pod teplou „beránkovou“ deku a zapálí si svíčku s esenciálním olejem. Aromaterapie je jednoduše pro období podzimu jako dělaná. Ovšem nic není tak růžové, jak se na první pohled zdá – a to bohužel platí i o esenciálních olejích. Jejich pozitivní účinky na lidský organismus se nedají popřít, avšak to ani ty negativní, jak ukazuje studie. A jsou to právě ty, které prodejci často úmyslně tají.

Místo kýžené úlevy se vám může přitížit

Esenciální oleje jsou pro řadu lidí spojeny s vidinou určité úlevy a relaxace. Těší se na odpočinutou mysl a potěšené smysly. Bohužel v některých případech mohou dostat přesný opak. Například používání esenciálních olejů v těhotenství s sebou nese nejrůznější rizika. Jedná-li se o aromaterapii, může těhotnou ženu ochromit explozivní vůně. Výjimkou pak nejsou stavy jako zvracení, závratě, nevolnost či bolest hlavy.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pomocné látky obsažené v esenciálních olejích mohou v těhotenství způsobit nepříjemné potíže

V případě použití přípravků, jenž esenciální oleje obsahují, přímo na kůži, může dojít k jejímu podráždění v důsledku zvýšené citlivosti těhotné na cizí látky. Jsou prý zaznamenané i případy, kdy nadužívání esenciálních olejů ovlivnilo vývoj plodu v děloze. Jiným nežádoucím účinkem, se kterým se mohou setkat všichni, je zvýšená citlivost na slunce. Některé oleje (citronové oleje, bergamotový olej) jsou totiž fotosenzibilizátory, tedy zvyšují citlivost pokožky na sluneční záření. Popáleniny a puchýře pak nejsou výjimkou.

Některé z nežádoucích účinků jsou vcelku vážné

Mezi další potíže spojené s častým a nadměrným užíváním výrobků obsahující esenciální oleje patří možnost otravy, vzniku alergie či nepříjemné kožní problémy. Intenzita a míra postižení pokožky je pak odvislá od vašich sklonů k alergii či v závislosti na citlivosti vašeho organismu. Může se tedy u vás projevit vyrážka, svědění, pálení, vyschlá a šupinatá kůže či dokonce kopřivka. Léčba takových obtíží je pak vždy individuální. V případě, že máte pokožku již poškozenou, použití esenciálních olejů je vyloženě nebezpečné.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vysoká frekvence používání esenciálních olejů může vést ke vzniku alergií, ekzémů nebo extrémně až k otravě

Pokud by vás zajímalo rozvedení alergií, vězte, že kromě kožních problémů mohou postihnout i oči či dýchací soustavu, zejména plíce. Nevyhnete se pak potížím typu kýchání, rýma, ucpání nosu, a někdy je třeba, abyste kvůli stupňujícím se obtížím vyhledali lékaře. Asi nejvážnějším nežádoucím účinkem je pak otrava organismu. Ta bohužel postihuje nejvíce děti, jimž stačí pro intoxikaci již malé množství esenciálního oleje. Otrava se potom projevuje zvracením, poškozením plic a centrálního nervového systému.

Zdroj: Brightside

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Zobrazit další články