Cukr je hlavním palivem pro mozek a klíčem k sebeovládání. Jak poznat, kolik ho potřebujete?

Všichni to známe. Když máme hlad, špatně se nám přemýšlí a jen těžko můžeme myslet na něco jiného, než na to, že máme prázdný žaludek.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Odborně řečeno, když máme hlad, mozek funguje v nouzovém režimu – velice mu chybí jídlo a není schopen vykonávat složité úkoly. Hlavním palivem pro mozek, na rozdíl od jiných orgánů, je výhradně glukóza, kterou tělo extrahuje z potravy, kterou jíme.
Glukóza je palivem pro mozek

Mozkové chutě nelze nazvat skromnými. Ačkoli jeho hmotnost je asi 2 % tělesné hmotnosti, asi 20 % všech kalorií přijatých tělem je vynaloženo na funkci tohoto orgánu. Mozek potřebuje neustálý tok glukózy. Pro plynulý provoz musí absorbovat každý den asi 120 g tohoto cukru. Glukóza je univerzálním, ale ne jediným, zdrojem energie pro celé lidské tělo. Mozek ji produkuje na vyžádání. Pokud je v určitou chvíli potřeba energie na určitém místě, pak tam začne aktivně proudit cukr, který se na místě v energii změní.


iZdroj fotografie: Unsplash

Po dlouhou dobu se věřilo, že koncentrace glukózy v různých částech mozku je víceméně stejná. V posledních letech však byly vyvinuty přesné metody, které umožňují určit její obsah v určitých oblastech tohoto orgánu. Podobně se po celá staletí zdál astronomům hladký Mars, ale objevily se výkonné dalekohledy a pozorovatelé byli překvapeni, když zjistili, že jeho povrch je zcela pokryt krátery, pohořími, výmoly a kaňony.

Množství cukru v mozku určuje, zda dokážeme odolat pokušení

Pravděpodobně jste uhodli, že všechno toto chvástání o glukóze není bezdůvodné. Skutečností je, že v mnoha ohledech je to právě tato látka, která určuje, zda dokážeme odolat pokušením. Na první pohled se zdá být docela zvláštní spojovat tak složitý proces, jako je sebeovládání, s tak banální věcí, jako je cukr. Glukóza je bez přehánění jednou z nejdůležitějších látek v našem těle a jakákoliv porucha vede k nepříjemným následkům pro všechny orgány včetně mozku.


iZdroj fotografie: Unsplash

Zjednodušeně řečeno, můžete porovnat glukózu s benzínem – bez ohledu na to, jaké je auto, bez ohledu na to, jak silný je jeho palubní počítač, pokud v nádrži není palivo, žádný z těchto zvonů a píšťal nepomůže. Pokud mozek potřebuje více glukózy k provedení obzvláště obtížného úkolu, čerpá ji z celkového přísunu glukózy v krvi – což znamená, že zde klesá koncentrace cukru. Pokud je jeho hladina ve vaší krvi zpočátku nízká, váš mozek nebude mít dostatek paliva pro správné fungování a bude pro něj těžké zvládat své povinnosti.

Jak poznat, kolik glukózy potřebujete?

Před důležitým vyjednáváním nebo prací však není nutné naléhavě sníst tabulku čokolády. Zvýšení hladiny glukózy nezbytné pro mozek se konat nebude, ale naopak vám přibude několik kil. Je známo, že lidé s vyčerpanými volnými zdroji reagují mnohem intenzivněji na všechno, co se děje kolem nich. Jejich emoční vnímání se natolik zhoršuje, že i jakákoliv bolest se zdá být mnohem silnější než obvykle. Unavený mozek není schopen potlačit svou vlastní reakci na podněty a tělo plně reaguje i na ty nejmenší z nich.

Pokud jste po sledování smutného filmu najednou začali plakat, i když obvykle v kině usnete, buďte ve střehu. Možná jste vyčerpali zásoby glukózy a musíte je urgentně doplnit, abyste náhodou neudělali něco hloupého.

Zdroj: Harvard Medical School

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Některé vlastnosti určené znamením zvěrokruhu mohou narušovat a nakonec i zničit váš vztah. Pochopte je a naučte se s nimi pracovat
Události247
O vstupu Ukrajiny do Evropské unie může být řeč za 20 let, míní francouzský ministr Beaune. Potvrzují to i odborníci
VědaŽivě
Většina lidí na obrázku rozezná jenom žábu. Pravdou je, že se v něm ukrývají 2 zvířata – vidíte je?
adbz
Na rekonstrukci starého bytu 4+kk měli důchodci 327 000 Kč a 3 měsíce. Přesto je promyšlený do detailu a působí útulně