Zlepší trávení, ochrání játra a zvýší imunitu: Hřebíček ví, jak zničit zdravotní neduhy

Hřebíček má velký potenciál, co se týče léčby nemocí. Pomůže vám hned v několika případech. Přesto je jeho vliv na člověka stále předmětem bádání vědců.

i Zdroj fotografie: FunkyMonkey MP / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Hřebíček, který používáte v kuchyni, jsou vlastně poupata stálezeleného stromu hřebíčkovce kořenného. S tímto všestranným kořením se setkáte v mnoha receptech. Je velmi aromatické, sladké a může se pyšnit řadou skvělých účinků na lidské zdraví. Dietetička Rachael Ajmera zdůrazňuje hlavně účinky hřebíčku na zdraví jater a hladinu cukru v krvi.

1. Vitamíny a antioxidanty

Hřebíček patří k nízkokalorickým potravinám. Je bohatý na vitamíny a minerály, hlavně mangan. Kromě toho je bohatý na antioxidanty, které tělo potřebuje, aby se u vás nerozvinuly chronické nemoci. Zkrátka pravidelné používání hřebíčku ve stravě vám může pomoci zlepšit celkové zdraví. Od toho se odvíjí také následující zjištění.

2. Hřebíček může působit proti rakovině

Vědci nepřetržitě pátrají po všem, co by dokázalo účinně zatočit s rakovinou. Extrakt z hřebíčku se ukázal jako velmi nadějný. Studie z pokusů ve zkumavce popisuje, že extrakt z hřebíčku pomohl zastavit růst nádoru a podpořil rozpad rakovinných buněk. Ovšem je nutné poznamenat, že ke všem výzkumům vědci používali velmi koncentrovaný hřebíčkový extrakt. Některé sloučeniny v hřebíčku mohou při předávkování působit na lidský organismus toxicky. Proto je potřeba další výzkum.

3. Antibakteriální vlastnosti hřebíčku

Hřebíček dokáže účinně bojovat proti některým typům bakterií. Jednou z nich je E. coli, která může způsobit zažívací problémy. Kromě toho prospívá zdraví dutiny ústní. Vyplatí se vybírat bylinné ústní vody s obsahem hřebíčku.

Velké množství hřebíčku nasypaného v misce iZdroj fotografie: Pixabay

4.  Ochrana žaludku před vředy

Sloučeniny obsažené v hřebíčku mohou mít nejen pozitivní vliv na trávení, ale také zvyšují produkci žaludečního hlenu. Ten má za úkol chránit žaludeční stěny, takže nedochází k narušování a erozi žaludeční sliznice trávicími kyselinami. Aby se tyto závěry oficiálně potvrdily, bude třeba dalšího výzkumu na lidech.

5.  Hřebíček a krevní cukr

Hřebíček může pomáhat regulovat krevní cukr. Studie ukázaly, že hřebíček pomáhá snižovat vysoké hladiny cukru v krvi u myší s cukrovkou. Sloučeniny v hřebíčku zlepšují průchod cukru do buněk a mají vliv na vyšší produkci inzulínu. Bude ale potřeba další výzkum na lidech.

6. Ochrana jater

Výzkum ohledně účinků hřebíčku na játra u lidí je omezený. U krys s onemocněním jater vědci zjistili, že hřebíček a jeho sloučeniny zlepšují funkci jater, snižují zánět a působí proti účinkům oxidačního stresu. Stejně nadějné účinky by mohl mít v boji s cirhózou jater. Velkou roli hraje také vysoký obsah antioxidantů v hřebíčku, které se dozajista na ochraně jater rovněž podílejí.

Hřebíček rozsypaný po stole a hromádka nabraná na dřevěné lžíci iZdroj fotografie: Freepik

Lidový recept na čaj z hřebíčku

Podle lidových rad se tento čaj hodí pro vylučování nahromaděných tekutin v těle, pro posílení imunity i při kašli, nachlazení, chřipce nebo zánětu průdušek. Podporuje trávení, takže má potenciál být nápomocný při trávicích obtížích.

Co budete potřebovat?

  • 4 hřebíčky,
  • 2 bobkové listy
  • a 300 ml vody.

Postup:

  1. Dejte vodu do hrnce a vhoďte do ní bobkové listy.
  2. Vařte cca 7 minut na mírném ohni.
  3. Ke konci vaření přidejte hřebíček.
  4. Počkejte, až trochu zchladne, a můžete popíjet.

Použití:

Tento čaj by se měl používat pouze z konkrétního důvodu. Neužívejte ho déle než dva týdny. A pozor! Tento lidový recept z hřebíčku není určen pro děti a těhotné ženy.

Na jaké neduhy používáte hřebíček vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články