První pomoc při bolesti zubů. Všem dobře známé koření vás okamžitě zbaví trápení

Bolest zubů dokáže hodně potrápit. Někdy to ale trvá, než se dostanete na ošetření k zubnímu lékaři. Okamžitou úlevu umí nabídnout i známé koření.

 

žvýkání hřebíčku i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Lidé v minulosti neměli k dispozici účinná analgetika, jako je tomu v současné době. Museli si vypomoci s tím, co bylo po ruce, pokud je trápila bolest zubu. Bylinkářky jim nejspíš nabídly hřebíček jako prostředek první pomoci. Melbournská zubní lékařka Meagan Thomas říká, že toto koření má znecitlivující účinky, takže v případě nutnosti ho lze použít i v současné době. Ještě lepší než samotný hřebíček je hřebíčkový olej.

iZdroj fotografie: Unsplash

Co je to vlastně hřebíček

Kdo se pohybuje v kuchyni a vaří, tak koření hřebíček zná. Možná ho používá do slaných nebo sladkých jídel. Zejména v perníku by chybět neměl. Víte, že hřebíček je vlastně sušený kalich s poupětem stálezeleného tropického stromu – hřebíčkovce kořenného? Jeho pravlastí je ostrov Ambon v souostroví Moluky v Indonésii, odkud se už ve středověku dovážel také do Evropy. Kalichy se sklízejí ručně a suší na slunci. Z jednoho stromu se průměrně získá až 10 kilogramů hřebíčku.

Na bolest zubů raději hřebíčkový olej

Když vás rozbolí zub a nemáte zrovna po ruce žádné analgetikum, můžete použít právě hřebíček. Obvykle se několik kousků v ústech rozžvýká, což by mělo od bolesti ulevit. Ale ještě lepší než samotné koření je hřebíčkový olej, což je koncentrovaný produkt se silnějším účinkem. Není proto vůbec od věci mít doma tento olej v zásobě.

Jak používat hřebíčkový olej

Hřebíčkový olej lze aplikovat pomocí tamponu. Do misky dáte 1 lžičku olivového oleje a přikápnete několik kapek oleje z hřebíčku. Dobře promícháte a do tekutiny namočíte tampon. Ten pak přiložíte na bolavý zub a necháte asi 10 minut působit. Bolest by měla ustoupit. Tento postup je možné opakovat co tři hodiny.

iZdroj fotografie: Unsplash
Hřebíček ulevuje od bolesti zubů.

Eugenol v hlavní roli

Hřebíček obsahuje eugenol, což je přírodní anestetikum, jež má přirozené protizánětlivé vlastnosti. Je také tím, co způsobuje nezaměnitelnou vůni hřebíčku. Eugenol se využívá při výrobě parfémů, přidává se do ústních vod i kloktadel. Pozor je ale třeba dávat na dávkování hřebíčkového oleje, například v nezředěném stavu by ho neměly vůbec užívat děti. Při předávkování tímto olejem i u dospělých hrozí žaludeční problémy, průjem, případně dýchací potíže. I zde tedy platí ono známé, že dobrého pomálu.

Věříte alternativní medicíně a máte doma v zásobě bylinné produkty?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články