Kolik byste měli vážit podle svého věku a výšky? Vezměte si k ruce krejčovský metr, váhu a počítejte, BMI nestačí

Dalo by se říct, že kolik lidí, tolik různých typů postav. Ideální hmotnost je taková, při níž je člověk zdravý. Podle určitých kritérií lze zjistit optimální stav.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Hmotnost bývá častým tématem rozhovorů. Spousta lidí má potřebu hubnout, aby se vzhledově přiblížili žádaným proporcím. Přitom ale platí, že co je nejlepší pro ty kolem vás, nemusí být nejlepší pro vás. Ideální hmotnost totiž záleží na výšce a věku, je tak hodně individuální. Lékařka Colleen Clarkin Schreyer, Ph.D. se soustředila na léčbu obezity a poruch příjmu potravy, s nimiž touha po dokonalé hmotnosti souvisí.

Index tělesné hmotnosti BMI

Jistým statistickým údajem je tzv. index tělesné hmotnosti (BMI), na jehož základě je možné stanovit, jestli má člověk optimální hmotnost nebo trpí podváhou či obezitou. Klasický BMI ale nezohledňuje stavbu těla či množství svalstva. Proto by výpočet BMI pro konkrétní osobu neměl být brán jako rozhodující ukazatel, ale spíše jako přibližné vodítko.

Pro výpočet BMI platí, že hmotnost v kg se podělí (výškou v m)2. Číslo, které vyjde, se pak porovnává podle následujících údajů:

  • BMI menší než 19: podváha
  • BMI mezi 19 až 24: normální hmotnost
  • BMI mezi 25 až 29: nadváha
  • BMI mezi 30 až 39: obezita
  • BMI nad 40: morbidní obezita

Poměr pasu k bokům

Dalším měřítkem optimální hmotnosti je poměr pasu k bokům. Lidé, kterým se tuk ukládá do oblasti břicha, mají vyšší riziko zdravotních problémů oproti těm, kterým se tuk ukládá do boků. Proto je užitečné vypočítat poměr pasu k bokům (WHR). Ideální stav představuje, když je obvod pasu menší než obvod boků. Čím větší je WHR, tím je vyšší riziko problémů se zdravím. Za abdominální obezitu je považován poměr WHR nad 0,90 u mužů a nad 0,85 u žen.

Poměr pasu k výšce

Kromě výše uvedeného poměru pasu k bokům existuje i možnost změřit poměr pasu k tělesné výšce. Jestliže je obvod pasu vyšší než polovina výšky, existuje zvýšené riziko vzniku nemocí, jež souvisejí s obezitou. Těmi jsou nejčastěji kardiovaskulární choroby. Toto měřítko se ukazuje být lepším ukazatelem než BMI.

iZdroj fotografie: Pixabay
Ke zjištění optimální hmotnosti je třeba zohlednit několik faktorů

Množství tělesného tuku

Kdo by chtěl na sobě nosit přebytečné množství tuku, které přispívá k rozvoji civilizačních nemocí? Existují možnosti, jak změřit množství tělesného tuku v procentech. Zde je ovšem třeba kontaktovat lékaře, kteří mají přesnější metody. Tuk pod kůží není tolik nezdrav jako tuk v okolí vnitřních orgánů.

Tvar pasu a těla

Genetika rozhoduje o tom, kam se bude člověku ukládat přebytečný tuk. Jestli to bude spíše oblast břicha nebo boků, případně bude rovnoměrně rozložený po celém těle. Víme už, že břišní tuk je mnohem škodlivější než ten, který je uložený na bocích. Mužům se obvykle tuk ukládá na břiše, ženám na bocích. U žen po menopauze se ale tuk začíná více ukládat na břiše.

Jak je zřejmé, že určit optimální hmotnost není úplně jednoduché, protože zde sehrává důležitou roli hned několik faktorů. A ty je třeba všechny zohlednit. Vycházet jen z jednoho měřítka není ideální.

Podle kterých měřítek určujete svou ideální hmotnost?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články