Nadýmání, zácpa, nevolnost a průjem: Takové jsou příznaky intolerance na lepek

Pokud vás často trápí nadýmání, zácpa či průjem, může být na vině intolerance na lepek, neboli celiakie. Jedinou možností léčby je dodržování bezlepkové diety.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Intolerance na lepek je stále častější. Toto autoimunitní onemocnění může vyvolat širokou škálu trávicích potíží a nepříjemných symptomů, včetně nadýmání, zácpy, nevolnosti a průjmu. Nutriční specialistka Jerlyn Jones, MS upozorňuje, že pokud máte podezření na intoleranci na lepek, měli byste vyhledat lékařskou pomoc a podstoupit vyšetření, včetně testů na celiakii. 

Příznaky intolerance na lepek

Jak jsme již na JakZdravě podrobně vysvětlovali, intolerance na lepek, známá také jako celiakie, je autoimunitní onemocnění způsobené nezdravou reakcí těla na lepek. Lepek je protein obsažený v obilovinách, jako je pšenice, ječmen a žito. Po požití potravin z těchto obilovin se u celiaků objevují různé trávicí potíže a další symptomy, včetně nadýmání, zácpy, nevolnosti, průjmu, depresí a kožních problémů.

Nutriční specialistka Natalie Butler, R.D. tvrdí, že nejčastějšími příznaky jsou právě ty, které souvisí s trávením. Často jde o bolesti břicha, které se objevují již brzy po požití potraviny, která lepek obsahuje, následně se přidají další příznaky:

  • Nadýmání: Jedná se o častý příznak intolerance na lepek. Po požití potravin obsahujících lepek může docházet k nadměrné tvorbě plynu v zažívacím traktu. 
  • Zácpa: Porucha trávicího systému způsobená neschopností těla správně strávit lepek může vést k obtížím s pravidelným vyprazdňováním střev. To může způsobit zácpu a pocit nepohodlí v oblasti břicha.
ženu bolí břicho iZdroj fotografie: Freepik
Bolesti břicha jsou jedním z nejčastějších příznaků celiakie
  • Nevolnost: Někteří lidé mohou po požití potravin obsahujících lepek zažívat nevolnosti. Tento nepříjemný pocit je často spojen s dalšími trávicími obtížemi, jako je výše zmíněné nadýmání a zácpa.
  • Průjem: Kromě zácpy se může objevit i opačný problém a neschopnost strávit řádně lepek se může projevit průjmem.
akupresura nohou

Akupresurní body na nohou stačí jen zmáčknout: Reflexní terapie pomůže s trávením i bolestí

Výše zmíněné příznaky rozhodně nejsou kompletním výčtem symptomů, které se u celiaků objevují. Jak jsme již zmínili, mohou se objevit i další potíže, jako jsou vyrážky, psychické problémy, únava či jiné symptomy. Pokud máte podezření, že by za vašimi obtížemi mohla stát právě intolerance na lepek, vyžádejte si u lékaře krevní testy, které vám rychle diagnózu potvrdí či vyvrátí. Léčbou je pak dodržování bezlepkové diety.

Jak jste celiakii odhalili vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články