Plody jabloní se mohou na vašem stole objevit v rozličných podobách. Spojuje je to, že látky v nich obsažené jsou možná až překvapivě zdraví prospěšné.
Znáte západočeské městečko Stříbro? Nachází se kousek od Plzně, má nádherně zachovalé historické jádro a téměř 7 500 obyvatel — tedy zhruba tolik, kolik na celém širém světě existuje odrůd jablek. Jablka lidstvo zkrátka provází od pradávna, ale teprve nyní se můžete dozvědět plný rozsah jejich prospěšnosti. To, že jedno jablko denně doopravdy je půl zdraví, potvrzuje i odbornice na výživu Ariane Lang.
Jablka: Nutriční fakta
Za nejvýživnější bohužel neplatí dědečkův jablkový závin zachumlaný v cukrových peřinkách, ale celé jablko, a to nejlépe se slupkou. Slupka totiž obsahuje polovinu z celkového množství vlákniny a většinu polyfenolů. Možná znáte spíše skupinu, do které se polyfenoly řadí: antioxidanty. Právě ty chrání vaše buňky před škodlivým působením volných radikálů, které se pojí s rozvojem rakovin a srdečních onemocnění. Dále jablka obsahují například:
- vitamín C
- draslík
- vitamín K
- vitamín E
- vitamín B1 a B6
1. Jablko jako prevence proti rakovině
Podle této studie z roku 2016 není rakovina prsu ta jediná, proti které by jablka mohla být účinná. Studie taktéž zmiňuje rakovinu plic a orgánů trávicí soustavy. Jiná studie, taktéž z roku 2016, ale zaměřená jen na ženy, tvrdí, že zvýšený příjem jablek znamená snížené riziko úmrtí z důvodu rakoviny. Výzkum se točí především okolo již zmíněných antioxidantů polyfenolů. Ty mají podle odborníků potenciál zabránit rakovinným buňkám v jejich množení.
2. Jablko v boji proti obezitě
Největší popularita bezsacharidové diety již (naštěstí) odezněla, a tak snad nikoho nepřekvapí, že by jablka měla být součástí zdravého životního stylu i v případě, že se zrovna snažíte zhubnout. Nejde však jen o vitamíny a další látky, které obsahují, ale také o vysoký podíl vody a vlákniny (pro připomenutí: polovina se nachází ve slupce). Jak voda, tak vláknina přispějí k pocitu sytosti, což sníží riziko, že zkonzumujete nadbytek kalorií.
3. Jablko a onemocnění srdce
O tom, že by jablka mohla snižovat riziko kardiovaskulárních chorob, pojednává například tato studie z roku 2015. Důvody lze nalézt dva: rozpustná vláknina a flavonoid katechin. Vláknina umí snížit hladinu cholesterolu v krvi, katechin zase krevní tlak. Flavonoidy pak odborníci spojují s nižším rizikem mrtvice. Tento závěr potvrzuje i jiná studie z roku 2019, která tvrdí, že na každých 25 gramů jablka denně se hrozba mrtvice snižuje o 9 %.
4. Jablko a mozek
Quercetin je pigment, který spadá do skupiny výše zmíněných flavonoidů. Výzkum, ačkoliv zatím jen na krysách, prokázal, že by quercetin mohl sehrát roli v ochraně mozku před nemocemi, jako je například Azlheimerova choroba či demence. Zároveň by mohl mozek ubránit před důsledky oxidačního stresu, který je příčinou mnoha dalších strašáků jako srdeční selhání či ateroskleróza. Mozkem to ale nekončí a jablka jsou spojována s dalšími benefity jako:
- nižší riziko cukrovky
- zdravá střevní mikroflóra
- účinnost v boji proti astma