Jak správně pročistit krevní cévy a vyhnout se obloukem infarktu? Mýty a mylná realita, které se denně dočítáme

Počet různých metod „čištění“ cév každým dnem roste. Tyto metody jsou někdy absurdní, někdy překvapivé, ale všechny spojuje jediný fakt: ve skutečnosti nefungují.

i Zdroj fotografie: Gettyimages
                   

Díky všudypřítomné reklamě má obyvatelstvo názor, že jejich cévy jsou obdobou potrubí vycházejícího z kuchyňského dřezu: na stěnách je tuk a je vždy ucpaný. A stačí použít nějaký populární lék, který jako „Krtek“ všechno rozpustí, umyje a vyčistí cévy o nic hůř než štětec. Snažíme se zjistit, zda je vůbec možné vyčistit cévy a jak to doktoři dělají.

Cholesterol a plak

Každý už slyšel o cholesterolu – sloučenině, která je součástí buněčných membrán téměř všeho živého, až na vzácné výjimky. Je to lipofilní alkohol, to znamená, že je nerozpustný ve vodě, a tedy i v krvi. V krevní plazmě je přítomen ve formě lipoproteinů – komplexů s transportními proteiny apolipoproteiny. Díky nim se cholesterol může šířit do cév celého těla. Je ale třeba dodat, že samotný cholesterol je pro nás nezbytnou látkou.

iZdroj fotografie: Unsplash

Jak se ucpávají tepny?

Obecně se uznává, že cholesterol se hromadí na stěně, dokud se céva nezúží natolik, že by to ovlivnilo průtok krve. Ve skutečnosti se však cholesterol neukládá na stěně cévy, ale uvnitř ní. Intima – vnitřní výstelka cév – je tvořena endotelovými buňkami. Pod ní je volná pojivová tkáň, ve které se kromě mezibuněčné látky nacházejí i makrofágy, a právě ty jsou zodpovědné za tvorbu plaků.

Makrofágy jsou bílé krvinky, které se přímo účastní boje s infekcemi. Kromě toho se jedná o zachycovací buňky – ničí nejen cizí bakterie, ale také zbytky zničených buněk a další součásti, které již nejsou v těle potřeba. Regulují také hladinu cholesterolu v krvi, jak je uvedeno výše, jeho zachycením z krevní plazmy. Pokud je příliš mnoho špatného cholesterolu, dochází k přetížení makrofágů, ti nevědí, jak úplně zpracovat cholesterol, a proto se transformují do pěnových buněk, které odumírají a hromadí uvnitř cévní stěny.

To znamená, že pokud člověk vede zdravý životní styl a koncentrace „špatného cholesterolu“ v jeho krvi nepřesahuje normu, nedochází k tvorbě plaku. No a pokud člověk nezmění svůj životní styl, rizika pro jeho zdraví zůstávají vysoká.

Chirurgické čištění cév

K obnovení průtoku krve ve velké cévě postižené aterosklerózou se používají dvě hlavní metody:
Stentování – Chirurg otevře tepnu, kde se vytvořil plak, který ohrožuje život člověka, odstraní ji a na místo poškození umístí náplast – buď z umělých materiálů, nebo z tkáně pacienta. Poté se do cévy vloží speciální trubice stentu, která se po zavedení otevře a vytvoří jakýsi síťový tunel, kterým bude krev volně a bez prodlení protékat.

Roubování – Pokud je céva zablokována tak, že nelze umístit stent, vytvoří se kolem zablokované oblasti obtoková cesta. Neexistují žádné jiné způsoby čištění cév, nebo spíše nefungují.

iZdroj fotografie: Pexels

Tradiční metody ochrany krevních cév

Co lze udělat bez čekání na stav, kdy jediná možnost bude, nechat si pomoci od chirurga? Nejprve je třeba si uvědomit, že jakékoli tinktury, éterické oleje, odvary spadají do agresivního prostředí žaludku, což zcela mění jejich vlastnosti. I když si myslíme, že se některé účinné látky dostaly do střev, nastává problém s jejich vstupem do krve. A konečně, i když by se tyto sloučeniny mohly dostat do krevní plazmy, aterosklerotický plak jsou buňky mrtvých makrofágů, naplněné cholesterolem, uložené pod vnitřní výstelkou stěny cévy. Takže v tomto případě si sami víceméně můžete pomoci jen změnou životního stylu.

iZdroj fotografie: Unsplash

Dieta a zdravý životní styl

Ve skutečnosti fungují nejjednodušší a nejznámější metody: strava, kontrola hladiny cholesterolu v krvi a zdravý životní styl. Tato slova znějí nudně, ale toto jsou jediné způsoby, jak si udržet zdraví cév. Měli byste přejít na vařené maso, snížit ve stravě podíl hovězího, vepřového a jehněčího masa a vzdát se drobů. Vítány jsou tučné ryby a drůbeží maso (bez kůže) je také prospěšné. Nejméně 55-60% denního příjmu kalorií by mělo být ovoce a zelenina.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Zobrazit další články