Jak si poradit s bolestí kloubů bez prášků? Trpět rozhodně nemusíte, vyzrajete na ní chytře

S vyšším věkem souvisí i rozvoj artritidy. Málokomu se toto onemocnění vyhne. Je proto dobré znát způsoby, jak omezit bolestivost kloubů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tím, jak člověk stárne, se postupně opotřebovává jeho organismus. Projevuje se to rozvojem různých nemocí. Mezi nejčastější patří degenerativní artritida, jež vzniká v důsledku opotřebování chrupavek v kloubech. Kosti se pak o sebe třou, čímž vzniká nepříjemný zánět. Lékařka Dawn LaPorte, MD radí svým pacientům využívat všechny způsoby ke zmírnění bolestí. Vyzkoušet lze i přírodní léčbu běžně dostupnou každému smrtelníkovi.

Při nadváze klouby trpí

Je známým faktem, že nadváha a obezita tělu neprospívají. Zejména mají škodlivý účinek na pohybový aparát, který velmi zatěžují. Není pak divu, že dochází k rychlejšímu opotřebování kloubů a obézní člověk trpí bolestmi. Cesta, jak tomuto zabránit, je hlídat si optimální hmotnost. A pokud má člověk nadváhu, tak se ji snažit zbavit. Zlepší tím svou mobilitu a prospěje to i kloubům.

Zaměřte se na dostatek pohybu

Pro artritidu platí, že je nejhorší po ránu, než rozhýbete všechny bolavé klouby. Pohyb je to, co organismu prospívá. Když budou silnější svaly okolo kloubů, budou mít větší podporu, a tím bude lepší i jejich funkce. Vhodným cvičením pro nemocné s artrózou je především chůze, cyklistika, plavání nebo tai chi.

Pomáhá také teplá a studená voda

S léčením pomocí vody mají lidé bohaté zkušenosti už od středověku. Teplá voda formou sprchy nebo koupele pomáhá zmírnit ztuhlost kloubů. Pokud je v kloubu zánět, lze ho zmírnit studeným obkladem. Zde se nabízí například sáček s mraženou zeleninou zabalený do ručníku a přiložený na bolavé místo. Nikdy by led neměl přijít přímo na kůži. Vyzkoušet lze také odborné masáže, které pomohou uvolnit nemocné klouby.

iZdroj fotografie: Pixabay
Na bolest kloubů pomohou i masáže

Meditace pro uklidnění psychiky

Je pochopitelné, když se člověk potýká s trvalou bolestí kloubů, že tím trpí i jeho psychika. Bolest způsobuje stres. Ale proti tomu lze bojovat třeba meditací. Když se naučíte meditovat, a tím vlastně relaxovat, prospějete i svým bolestivým kloubům. Snížení stresu přispívá k léčbě zánětu i bolesti. K meditaci toho příliš nepotřebujete. Jen klidné místo a dostatek času. Pro začátek můžete vyzkoušet některé dýchací techniky pracující s pomalým nádechem a výdechem.

Kurkuma pomáhá léčit zánět

Podle posledních výzkumů pomáhá kurkuma léčit záněty v těle. Obsahuje kurkumin, který má antioxidační a protizánětlivé účinky, tudíž prospěje i kloubům stiženým artritidou. Můžete ji přidávat jako koření do jídla nebo si uvařit tzv. zlaté mléko, jež je ideální konzumovat před spaním. Pomůže vám s usnutím i s bolavým zánětem v kloubech.

Máte nějaký osvědčený recept na léčbu bolestivých kloubů?

Zdroj: Healtline

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články