Chřipka nebo nachlazení postihne jednou za čas každého. Jak vyléčit virová onemocnění pomocí několika jednoduchých tipů.
Nachlazení či chřipka se objevují nejčastěji v takzvaném chřipkovém období, kdy je naše imunita oslabená a viry mají pré. Nejčastěji toto období bývá od prosince do března. S virem se ale můžeme poprat kdykoli během roku. Prevencí bývá zdravá strava, doplňky pro imunitu jako vitamin C či otužování. Co ale dělat, když nás nachlazení či chřipka přeci jen dostihne?
Bojovat s virem pomůže zinek či echinacea
Studie ukázaly, že užívání zinku zkracuje dobu nachlazení a mírní jeho projevy. Odborníci míní, že je tomu tak proto, že zinek blokuje replikaci rhinoviru, který nachlazení v těle způsobuje. Ve studiích je uváděno množství, potřebné pro léčbu nachlazení, a to 9 až 24 miligramů denně. Jednotlivé dávky byly rozděleny do rozmezí 2 až 3 hodin během celého dne krom spánku. Je zapotřebí jej ale začít užívat hned, jakmile na sobě příznaky nachlazení pocítíte.
Echinacea je rostlina, která je známá pro své účinky na posílení imunity. Její užívání stimuluje naši obranyschopnost a jsme tak před nachlazením lépe chráněni. Je vhodná pro preventivní užívání v době výskytu chřipek a nachlazení, ale stejně účinná je i při již probíhajícím onemocnění. Pomůže vám k rychlejšímu zotavení. Užívat ji můžeme v mnoha formách, od čaje přes sirupy až po alkoholové tinktury. Je vhodná také k posilování imunity u dětí.
Další zázraky z přírody, posilující imunitu
Velmi dobrým pomocníkem při nachlazení je i oregánový olej. Obsahuje látky thymol a karvakrol, které mají silné antibakteriální účinky. Už od pradávna jej lidé používají k úlevě od bolestí, průjmu, kašle či dokonce plísně na nohou. Během nachlazení se používá hlavně k inhalaci, kdy pomáhá uvolnit nahromaděné hleny. Dalším ze známých způsobů jeho použití během nemoci je natírání oleje na hruď, pro úlevu od kašle.
Mezi zázrak přírody v tomto směru se řadí také ženšen. Ten podle studie kanadských vědců z roku 2005 pomáhá snížit závažnost nachlazení, zmírnit jeho průběh a dokonce i nachlazení při preventivním užívání zabránit. Rovněž se také používá pro povzbuzení a dodání energie, lepší výdrž a celkově vitalitu a zdraví. Ženšenu existuje několik druhů, mezi kterými jsou rozdíly. Pro léčbu nachlazení se užívá tradičně ženšen pravý.
Bobulovité ovoce
Jahody, borůvky, ostružiny, bezinky, brusinky či maliny krom toho, že jsou lahodné, jsou i skvělým zdrojem vitamínu C. Navíc obsahují polyfenoly a mají díky antivirové vlastnosti. Pomáhají tak v boji proti různým druhům virů, ať už vás postihla chřipka nebo nachlazení.
Vynikající je také brusinková šťáva, která stimuluje imunitní systém a pomůže jak s bojem proti virům, tak například při zánětu močového měchýře.