Zhruba polovinu celkové hmotnosti dospělého člověka tvoří voda. V těle se však může hromadit a způsobit zdravotní nepříjemnosti.
Zadržování vody v těle může mít za následek jen nepříjemnosti jako jsou otoky v oblastech nohy, paží nebo břicha. Může být však také příznakem onemocnění srdce nebo ledvin. Mnohdy se přebytečné vody z těla mohou lidé zbavit jen malými změnami životního stylu. Tématem se zabývá i dietoložka Natalia Olsen, která jednoznačně tvrdí, že pokud se zbavíte vody, která je v těle navíc, můžete přirozeně zhubnout. Existuje pro to několik jednoduchých způsobů.
Sůl dělá v těle zlo
Pokud se ve vašem těle zadržuje voda, může být na vině sůl. Je to z toho důvodu, že pokud přijímáte nadbytečné množství soli, tělo si udržuje vodu. Tělo pro správné fungování udržuje vyvážený poměr sodíku a vody. Velké množství sodíku je právě v soli, kterou přidáváme do pokrmů a obsahují ji také potraviny jako sýr, chléb nebo uzeniny. Ještě více je jí v mražených pokrmech, směsích na polévku nebo ve pochutinách. Dbejte tedy na to, abyste přijímali jen doporučené množství sodíku, které je 2300 miligramů na den.
Naštěstí existují také potraviny, které hladinu sodíku v těle snižují. Jde o listovou zeleninu, banány nebo avokádo. Pokud milujete slané pochutiny, vyměňte je za zeleninu, semínka nebo ořechy. Tyto potraviny mají nízký obsah sodíku a nebudou vám škodit. Pomoci by mohlo také pití většího množství vody. Dehydratace totiž způsobuje zadržování tekutin v těle. Navíc pravidelné pití vody zlepší funkci ledvin. Ty pak vyplaví nadbytek vody i sodíku z vašeho těla. Běžně se doporučují dva litry vody denně. Vhodná je opravdu voda, ne slazené nápoje.
Omezte také příjem sacharidů
Cukry také způsobují, že tělo ukládá vodu navíc. Omezením sacharidů se sníží také hmotnost vody v těle. Omezit sacharidy neznamená jen přestat jíst sladké. Sacharidy obsahují také například těstoviny, rýže nebo pečivo. Vhodné je místo sacharidů přijímat více bílkovin. Ty jsou samozřejmě ve vajíčkách, ale také v sójových produktech nebo v libovém masu. Pomoci se snížením vody v těle může také vitamin B6. Spolupracuje s ledvinami, a navíc je účinný také při zmírňování příznaků premenstruačního syndromu.
Nadbytek vody můžete vypotit také při sportu. Navíc pohyb stimuluje průtok krve a zlepšuje oběh. To vše snižuje hromadění tekutin v těle. Po fyzické aktivitě však nikdy nezapomeňte tekutiny doplnit, aby nedošlo k dehydrataci. V případě, že nic nepomůže si můžete po konzultaci s lékařem nechat předepsat vodní pilulky. Fungují jako diuretika a nutí člověka častěji chodit na toaletu. Díky častějšímu močení se zbavíte nejen vody, ale také přebytku sodíku. Užívat je však musíte podle pokynů lékařů a nejsou vhodné pro dlouhodobé používání.
Jak se zbavujete vody z těla vy?