Zvládněte kašel, nachlazení a chřipku bez chemických přípravků. Nejlepší lék proti virům a bakteriím má každý doma

Nastydnutí s podzimem úzce souvisí. Velké výkyvy teplot dávají naší imunitě zabrat. Pokud vás přepadl kašel, zkuste jej vyléčit přírodní cestou. 

chřipka i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Věřte nebo ne, ale takové kašlání je pro tělo výhodou. Tímto způsobem se tělo a plíce čistí od bakterií, nečistot a všech virů. I když se jedná o něco prospěšného, není nám kašel příjemný, protože nás klidně celou noc nenechá spát. Pokud již bojujete s kašlem nebo chcete být připravení na neúprosné záchvaty, Justin Laube, MD poradí, jak jej porazit bez zbytečné chemie.

Med, jeden z nejlepších léků na kašel

Jestliže máte rádi chuť medu a netrpíte alergií, máte jistě štěstí. Horký nápoj s tímto zlatavým lékem dokáže uklidnit a léčit kašel. Doporučujeme heřmánkový čaj nechat vychladit na 40 °C, vymačkat do něj citron a přidat lžičku medu. Nápoj je nejlepší vypít před spaním, kašel bude klidnější a vy se lépe vyspíte. Jak se říká, spánek je nejlepší lékař.   

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tvrdé bonbóny mohou pomoci

Asi byste to do nich neřekli, ale bonbóny jsou skvělým pomocníkem při kašli. Pomáhají totiž stimulovat tvorbu slin, které zvlhčují sliznici, a tím pádem tlumí dráždivý kašel. Jedná se o efektivní babskou radu, která pomůže každému. Doporučujeme, abyste nepojídali bonpary a tomu podobné bonbóny, ale například nějaké pastilky z lékárny s obsahem vitamínu C, zinku nebo echinacey. Můžete si také pastilky připravit doma – nejlépe ze šalvěje.  

iZdroj fotografie: Pixabay

Nezapomínejte na dostatek tekutin

Teplý čaj, kuřecí vývar nebo obyčejná voda jsou ideálními pomocníky při kašli. Někteří lidé v tomto případě mívají sklon k dehydrataci. Mimo zvlhčení sliznice v krku a lepšího čištění těla, více tekutin také podporuje imunitní systém, který následně pomáhá bojovat s infekcí. Dopřejte si dostatek obyčejné vody i bylinkových čajů. Doporučujeme pít heřmánkový čaj obohacený vitamínem C již na konci srpna, zvýšíte si tak imunitu. 

iZdroj fotografie: Unspalsh

Kloktání pomocí soli

Sůl je nad zlato. Není ideální pouze pro dochucení jídla, ale využít ji můžete i při kašli. Dejte trochu soli do teplé vody a tekutinou si několikrát denně vykloktejte krk. Tento jednoduchý způsob dokáže zmírnit příznaky nepříjemného nachlazení. Pokud si k tomuto kloktání pořídíte konvičku na výplach nosu, nachlazení bude trvat kratší dobu a zmírníte silné projevy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Napařování nejen nosních dutin

Možná jste si všimli, že kašel při horké sprše odeznívá. Je tomu opravdu tak. Díky vlhkosti se dýchací cesty zvlhčují, rozpouští se hlen a vám se nejen lépe dýchá, ale také dokážete urychlit léčení kašle. Jestliže nechcete do horké sprchy, pořiďte si zvlhčovač vzduchu, takzvaný difuzér, který obohatíte o eukalyptový éterický olej. Zmírníte tak kašel a ulevíte překrveným sliznicím. Vždy nezapomínejte udržovat zvlhčovač čistý, abyste předešli vzniku plísní.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Cibule uleví od kašle

Cibule je výtečná zelenina, která doladí velké množství jídel. Ačkoli vás při krájení donutí k pláči, na kašel bude přímo dokonalá. Můžete ji nakrájet a umístit k posteli. Její aromatické silice uvolní kašel a vám se bude lépe spát. Nebo si z ní také můžete připravit sirup. Nakrájejte cibuli na jemné kostičky, zasypte je cukrem nebo zalijte medem a počkejte, až vznikne tekutina. Tu slijte a užívejte třikrát denně lžičku.

iZdroj fotografie: Pexels

Poslední lžičku byste si měli dopřát v pět hodin, později ne. Bude se vám snáze vykašlávat. A pokud nezabere ani jeden způsob do pěti dní, budete muset navštívit lékaře nebo v lékárně zakoupit nějaký lék proti kašli. Doporučujeme sirupy s obsahem butamirátu na suchý kašel nebo s ambroxolem na podporu vykašlávání a rozpouštění hlenu. 

Zdroj: Everydayhealth

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Šimon Dvořák

Zobrazit další články