Klíšťata jsou vybíravá, jaká jsou jejich nejoblíbenější místa k usídlení? Po procházce v přírodě vždy zkontrolujte tato místa

Máme polovinu léta, a právě v tomto období se v lese nebo v trávě klíšťata vyskytují nejhojněji. A právě si pečlivě rozmýšlejí, kam vás kousnou…

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Klíšťata mají ráda měkké, tenčí oblasti kůže, které jsou dobře zásobena krví. Jedna studie se pokusila zjistit, kam se klíšťata zapíjí nejčastěji. Z výzkumu vyplynulo, že zapitá klíšťata jde sice nalézt kdekoliv na těle, ale upřednostňují některá konkrétní místa. Pokud se vám podaří nalézt a odstranit klíště včas, je možné zabránit infekci lymskou boreliózou. Protože látka, která boreliózu způsobuje, se přenáší asi 12 – 24 hodin poté, co klíště začne pít. Ale protože kousnutí klíštěte není bolestivé, zůstává často bez povšimnutí.

Studie analyzovala přibližně 10 000 kousnutí

V rámci studie byly lékařům po celém Německu zaslány dotazníky, na kterých bylo vyobrazeno lidské tělo. Lékaři byli požádáni, aby na obrázcích lidského těla označili části, kde museli pacientům odstranit klíšťata. Nakonec se shromáždily a analyzovaly údaje o 10 000 kousnutích klíšťat napříč celou populací.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nejohroženější části těla

U dětí byla nejčastější část těla hlava a místo za krkem, což u dospělých kupodivu nebylo. Přední strana těla byla oblíbená u všech kousnutí, a to zejména oblast břicha a hrudníku. Výzkum odhalil, že klíšťata se u mužů nejčastěji zakusují v oblasti třísel. U mnoha zkoumaných jedinců byla klíšťata objevena i v podkolenní jamce.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Proto vždy, když přijdete z venku, důkladně se prohlédněte, ať nějaké klíště nepřehlédnete. Mohly by z toho být nepříjemné a život ohrožující problémy.

Zdroj: Zecken

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Zobrazit další články