Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda

Kopřiva dvoudomá má mnoho potenciálních účinků na lidské zdraví. O ty méně známé se zajímala věda a některé z nich dokonce potvrdila.

i Zdroj fotografie: Abuluntu / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Kopřiva dvoudomá se používá v léčitelství po tisíce let. Znali ji už dokonce staří Egypťané, kteří ji využívali na záněty kloubů. Natrhat si kopřivu nemusí být zrovna snadné, protože její listy při doteku pálí a způsobí na pokožce svědění, zarudnutí a otok. Jsou to ale jen dočasné problémy, kterým se vyhnete s pomocí rukavic. Rozhodně za to kopřiva dvoudomá stojí. Jak říká dietetička Amy Richter, kopřiva má tolik zdravých účinků, že byste se ji měli naučit využívat.

1. Bohatá na vitamíny a antioxidanty

Kopřiva dvoudomá obsahuje mnoho užitečných látek. Obsahuje vitamín C, A, K a vitamíny z řady B. Je velmi bohatá na železo, vápník a další pro tělo potřebné minerály. Dále obsahuje polyfenoly, beta-karoten a lutein. Tyto látky jsou známé antioxidanty, které chrání tělo před poškozením volnými radikály. Z toho vyplývá, že kopřivu využijete hlavně v předcházení mnoha nemocem.

2. Kopřiva léčí zánět

Na základě studie, která byla prováděna na lidech, došli vědci k závěru, že kopřivový krém nebo konzumace kopřivy zmírňují zánětlivé stavy, zejména artritidu. Kromě zmírnění zánětu dochází také ke snížení bolesti. Ačkoli je potřeba více studií na lidech, tato zjištění vypadají velmi nadějně.

3. Může snižovat krevní tlak

V lidových receptech můžete narazit právě na kopřivu, jakožto hlavní bylinu pro snížení krevního tlaku. Vědci zatím toto tvrzení zkoumali ve zkumavkách a na zvířatech. Závěry? Kopřiva má tendenci uvolňovat cévy, čímž se rozšíří a zlepší se průtok krve. Také obsahuje látky, které působí podobně jako blokátory vápníkových kanálů a snižují srdeční kontrakce. Ovšem u lidí nic z toho oficiálně zatím potvrzeno nebylo.

Detailní fotografie kopřivy iZdroj fotografie: Pixabay

4. Kopřiva a krevní cukr

Kopřiva dvoudomá díky svým sloučeninám dokáže napodobovat účinky inzulínu. Tyto závěry potvrdila studie na necelých padesáti lidech. Je to velmi slibné zjištění, ale vzhledem k malému počtu zkoumaných jedinců není možné vyvodit oficiální plošné závěry.

5. Kopřiva na zvětšenou prostatu

Kopřiva dvoudomá, respektive její výtažky, pomáhají v léčbě krátkodobých i dlouhodobých problémů s močením u mužů se zvětšenou prostatou. Výzkum na zvířatech ukázal, že látky obsažené v kopřivě zabraňují přeměně testosteronu na jeho silnější formu, takže se tím dá snížit velikost prostaty. Velkou výhodou je, že kopřiva nemá žádné vedlejší účinky. Neexistují ale zatím srovnání účinků kopřivy s běžně užívanou léčbou.

Na jaké zdravotní potíže používáte kopřivu vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články