Křeče v nohách, příčiny, a kdy vyhledat lékaře | JakZdravě.cz

Křeče nohou upozorňují na vysoce rizikové zdravotní problémy. Jak je rozpoznat a čím se liší?

Křeče v nohách může způsobit náročný trénink nebo turistický výlet. Příčinou může být také nemoc nebo kostní anomálie. Někdy stačí jen upravit pitný režim a příjem vitaminů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Křeče v nohách zažil téměř každý. Někdy je může způsobit svalové vyčerpání a přepínání, ale může se jednat i o příznak nemoci pohybového aparátu nebo endokrinního systému. Ve většině případů se naštěstí jedná jen o nedostatek minerálů a vitamínů v těle.
Nedostatek tekutin a příliš hustá krev

Nedostatek tekutin znamená i nedostatek minerálů v těle. Krev zhoustne a klesne koncentrace sodíku, což způsobí křeče, zejména v lýtku. Nejčastější příčnou bývá špatný a nedostatečný pitný režim, zejména v horkých letních dnech nebo při sportu, a také nadměrné užívání diuretik, tedy léků na odvodnění. Další příčinou může být vysoká tělesná teplota nebo zažívací potíže. Při průjmu či zvracení dochází ke ztrátě nejen tekutin, ale také zmíněných důležitých minerálů.


iZdroj fotografie: Pixabay

Endokrinní onemocnění a cukrovka

Endokrinní a metabolická onemocnění často provází takzvaná neuropatie, která může způsobit křeče v nohách. Dalším vážným problémem je cukrovka. Vysoká hladina cukru v krvi má totiž vliv na stav tepen a kapilár. Pacienti často trpí na malé léze v dolních končetinách, které často končí diabetickou nohou. Diabetici by měli pečovat o své končetiny, nosit speciální ponožky a boty, používat změkčovací krémy a léčit i malá zranění.

Onemocnění kostí a svalů

Křeče se mohou objevit i u zdravého člověka, například po namáhavém tréninku nebo po dlouhé chůzi. Svaly mohou být postiženy i různými patologickými změnami v závislosti na onemocnění pohybového aparátu. Příčin může být mnoho, mezi nimi jsou například ploché nohy, špatné kyčle a jiné kostní anomálie. Ty způsobí, že klouby, vazy a svaly jsou neustále zatížené.


iZdroj fotografie: Pexels

Zmíněné anomálie můžou způsobit špatný průtok krve, svaly se pak správně neokysličují, a to způsobí křeče. Může se jednat také o příznak osteoporózy. A pokud začínáte vysazovat silné léky na bolest, jako je například kodein nebo tramal, na křeče v lýtkách se určitě připravte předem. Jsou totiž součástí odvykacího stavu.


iZdroj fotografie: Pixabay

Další možné příčiny křečí

U zdravých lidí vzniknou křeče nejčastěji jako příčina námahy nebo prochladnutí. Často se objeví po náročném tréninku nebo po dlouhém turistickém výletě. Jestliže se ovšem vyskytují často, měli byste najít příčinu a řešit ji. Správný pitný režim, kvalitní obuv, dostatek vitaminu B a D by měly problémy odstranit. Vždy ale může jít také o příznak nemoci. Křeče v nohách jsou typické pro selhávání ledvin, cirhózu, stresovou poruchu nebo hemoroidy.

Zkrátka žádné příznaky není radno podceňovat, a vždy se snažte najít jejich příčinu. Křeče v nohách jsou opravdu nepříjemné a například při plavání můžou být i velmi nebezpečné.

Zdroj: Medical News Today

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Malý chlapec se během koncertu stal centrem dění. Svými tanečními kreacemi ukradl kapele veškerou pozornost
Události247
Revmatoidní artritida je zákeřná nemoc. Proč se pacienti bojí mluvit se svými lékaři a jaké to může mít následky? Podrobnosti vysvětlila předsedkyně Revma Ligy Müllerová
VědaŽivě
Posedlost celebritami snižuje inteligenci, uvádí studie. Lidé se slabostí pro své idoly brzdí výkon svého mozku
adbz
Se sázením cibule není doporučeno čekat až na jaro. Brzký výsev zajistí gigantické plody s příchodem prvních teplých dnů