Lak na nehty může být nebezpečnější, než si mnozí myslí. Jeho aplikaci tělo zaznamená už 10 hodin poté

Pokud používáte lak na nehty, měla byste zvážit určitá rizika, která s sebou tento přípravek přináší. Jeho dopady na lidské zdraví mohou být fatální.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Používání laků na nehty se v dnešní době stalo tak běžným, že si většina lidí neuvědomuje, jaké dopady mohou mít tyto přípravky na jejich tělo. Často totiž obsahují toxické látky, které mají velmi negativní vliv na zdraví, a to zejména co se týče endokrinního systému, který je zodpovědný za každý hormon. Před potenciálními problémy se společnost snaží varovat Dr. Heather Stapleton, která sdílela studii o svých poznatcích. 

Výzkum, který odhalil pravdu 

Tým vědců v čele s Dr. Heather Stapleton nedávno testoval příznaky nahromaděných toxinů v těle 24 žen a našel překvapivé důkazy, že jejich zdrojem byl lak na nehty. Jednalo se o trifenylfosfát, který začíná působit na lidský organismus již 10 hodin po jeho nanesení na nehet. V další, navazující studii, vědci testovali 10 různých laků na nehty a tuto nebezpečnou chemickou látku našli v 8 z nich. Dvě ze značek, které byly pozitivní, dokonce na své etiketě jeho přítomnost neuváděly. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ve výsledku pak vyšlo najevo, že až 20 % laků na nehty obsahuje škodlivé chemické látky, které nejsou uvedeny na etiketě výrobku. Pokud je ovšem rádi používáte i vy a nechcete se jich vzdát, měli byste si při jejich další koupi přečíst recenze daného přípravku a samozřejmě také vyhledat jeho složení. Všeobecně je dobré kupovat si především kvalitnější laky na nehty, neboť známější firmy si takovýto risk nemohou dovolit. 

Trifenylfosfát a jeho účinky na lidské tělo 

Je známo, že trifenylfosfát (nebo-li TPHP) narušuje lidský endokrinní systém, který je zodpovědný za všechny hormony v lidském těle. Podle Dr. Heather Stapleton proto může tato chemická sloučenina ovlivňovat hormonální regulaci, metabolismus, reprodukci a vývoj jedince. Zvláště opatrné by měli být mladé dívky, které pravidelně používají lak na nehty. Je totiž možné, že by trifenylfosfát mohl ovlivnit jejich růst a způsobit tak nevratné zdravotní poruchy.

Trifenylfosfát ovšem představuje vážná zdravotní rizika pro každého, kdo je mu vystaven. Kromě negativních účinků na endokrinní systém také ovlivňuje reprodukci a může přivodit kožní poškození, neboť se navíc řadí mezi dráždivé alergeny. Laky na nehty zpravidla obsahují více nebezpečných látek, před kterými byste si měli dávat pozor. Mezi ty patří především: 

Formaldehyd

Formaldehyd je známý karcinogen, který se rozpouští jak ve vzduchu, tak i ve vodě. Jeho dopady na zdraví mohou být fatální. Pokud se mu vystavujete často, může způsobovat příznaky astmatu, dýchací potíže, nebo dokonce bolesti v krku. Osoby s chronickými onemocněními jsou navíc velmi náchylné k otravě organismu touto nebezpečnou chemikálií.  

iZdroj fotografie: Depositphotos

Toluen 

Mnoho laků na nehty obsahuje také toluen, o kterém je známo, že brzdí vývoj dětí a toxicky působí na organismus. Kromě toho také dráždí a vysušuje pokožku, která je v důsledku náchylnější ke vzniku kožních problémů. 

Dibutylftalát

Některé značky laků na nehty přidávají do svých výrobků dibutylftalát, což je další chemická sloučenina, která může negativně ovlivnit vaše zdraví. Ve skutečnosti totiž představuje stejná zdravotní rizika jako trifenylfosfát, a to včetně reprodukčních a hormonálních poruch.

Věděli jste o těchto rizicích a už se u vás někdy projevila špatná reakce?

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články