I obyčejná kuchyňská léčí: Že pomáhá při bolestech v krku se dávno ví, o pomoci při alergii ale někteří vůbec netuší

Sůl se většinou používá jako dochucovadlo, ale stojí za to se seznámit i s jejími léčivými vlastnostmi. Dokáže vám totiž ulevit od mnoha obtíží.

i Zdroj fotografie: Alabama Extension / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Sůl je v posledním desetiletí považována za velké zlo. Je spojována s vysokým tlakem, a proto i s vyšším rizikem mrtvice a infarktu. Nutriční expert Grant Tinsley, Ph.D. ale vysvětluje, že sůl rozhodně není takovým nepřítelem zdraví, za jakého jej mnozí mají. Jisté množství soli je nezbytné, navíc vám dokáže pomoci v boji proti zdravotním obtížím.

Kuchyňská sůl

Chlorid sodný neboli kuchyňská sůl je jedním z nejdůležitějších koření. Dokáže posílit chuť pokrmu a vaření bez soli si dokáže představit asi jen málokdo. Přebytek soli má mnoho negativních dopadů, zvyšuje obzvláště riziko kardiovaskulárních onemocnění. Sůl sama o sobě však nezdravá není, jen se musí správně používat a nesolit nadměrně.

Sůl váže vodu v těle, reguluje mezibuněčnou tekutinu, nervový a svalový systém a pomáhá tělu vstřebávat minerály a stopové prvky. Její blahodárné účinky jsou známy již od starověku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Všeho s mírou

Negativní dopady přemíry soli jsou všeobecně známé. Jedná se především o zvýšené riziko srdečních onemocnění, možná je i souvislost s rakovinou žaludku. V tomto ohledu je však zapotřebí důkladnější výzkum. Nebezpečný je však i nedostatek soli. Některé výzkumy naznačují, že dieta s nízkým obsahem soli může způsobit nízký krevní tlak, dehydrataci, nízkou hladinu sodíku a zvýšenou hladinu tuků v krvi. Lidé, kteří extrémně sníží množství soli mají také zvýšené riziko deprese.

Využití kuchyňské soli při zdravotních obtížích

Kuchyňskou sůl můžete použít ke zmírnění příznaků nachlazení, bolesti zubů a dásní nebo při alergické reakci na poštípání hmyzem.

Proti bolesti v krku

Kloktání slanou vodou zmírňuje zánět a ulevuje od bolesti. Rozpusťte půl lžičky soli ve 200 ml vroucí vody. Nechte zchladnout a několikrát denně kloktejte slanou vodou, dokud problém nezmizí. Pokud bolest přetrvává nebo se zhoršuje, trvá déle než tři dny a je doprovázena vysokou horečkou, vyhledejte samozřejmě lékaře.

žena kloktá před zrcadlem iZdroj fotografie: Depositphotos

Zánět dásní

Pokud jsou vaše dásně při čištění zubů červené, oteklé a krvácejí, znamená to, že máte zánět dásní. Každý večer rozpusťte lžičku soli ve 100 ml teplé vody. Pokud problém přetrvává týden nebo dva, zvyšte dávku. Každý večer aplikujte slanou vodu injekční stříkačkou přímo na zanícené místo.

Kousnutí hmyzem

Pokud vás bodla včela nebo jiný hmyz, můžete bolestivé místo po žihadle zklidnit trochou soli. Smíchejte ji s vodou, naneste solnou pastu na bolavé místo a po zaschnutí ji setřete. Pro dosažení maximálního účinku můžete do solné pasty přidat také trochu jedlé sody.

Alergie

Pokud někdo s alergickými problémy trpí ucpaným nosem, může být slaná voda vynikajícím řešením pro obnovení zdraví sliznic. Rozpusťte půl čajové lžičky soli ve 200 ml vody o pokojové teplotě. Do každé nosní dírky nakapejte 2-3 kapky fyziologického roztoku, nechte chvíli působit a poté vyfoukněte.

Jak (kromě solení pokrmů) používáte sůl vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články