Američtí vědci zjistili, že existuje několik typů diagnostiky a léčby, které přinášejí spíš více škody než užitku. Je to proto, že jsou používány nepřiměřeně často.
Asi nikomu z vás není příjemné chodit k doktorům na různá vyšetření, prohlídky a podobně. Věděli jste ale, že některé typy vyšetření a léčby jsou spíše nebezpečné, než aby přinášely užitek? Sepsali jsme pro vás pár druhů léčby a diagnostiky, kde je nebezpečí vyšší, než je běžné.
CT vyšetření každý rok
CT vyšetření je vícevrstvý rentgen, který lékařům umožní získat trojrozměrný obraz orgánu a diagnostikovat jeho stav. Tohle vyšetření lékaři prezentují jako preventivní postup, který je třeba provádět ideálně každý rok. To je ale nesmysl. CT je nejsilnější radiační zátěž pro tělo a použít ji bez vážného důvodu, to je jako napít se jedu a čekat, co se stane. Je třeba tohle vyšetření provádět pouze tehdy, je-li to nezbytně nutné.
Zavedení stentu musí mít svůj důvod
Stent se umisťuje do cévy, která je zúžená plakem. Náhodný výzkum ukázal, že zavedení stentu bylo v některých případech prováděno bez toho, aby se zjistilo, zda pacient zúženou cévu má. Jenže tenhle zákrok se často dělá z preventivních důvodů, respektive „pro jistotu“. Přitom tato operace by měla být určena přísně podle výsledků všech vyšetření a indikací a výběru stentu. Drahé stenty mají nebezpečný vedlejší účinek – mohou vést k trombóze.
Angiografie plic není preventivní vyšetření
Jde o rentgenové vyšetření procesu prokrvení v plicních cévách. Tento postup není vhodný jako preventivní vyšetření, ale je třeba jej udělat, pokud existuje podezření na zablokování plicní tepny trombem.
Lékaři antibiotika milují
Antibiotika se někdy předepisují úplně zbytečně, a to jak u nás, tak po celém světě. Lékaři mnohdy nemají čas, aby hledali alternativní možnosti léčby, a tak vám jednoduše předepíšou antibiotika, která ale pomohou jen na určitý čas. Dlouhodobé komplikace se antibiotiky nevyřeší.