Mastektomie je bolestivý zákrok s následky | JakZdravě.cz

Mastektomie: Následky bolestivého zákroku si ženy nesou po zbytek života. Rakovinu tím nevyřeší

Může se zdát, že se mastektomií vyřeší problém. Bohužel to ale není tak jednoduché. I po zákroku se objevují zdravotní komplikace a potíže psychického rázu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jedná se o chirurgický zákrok, během kterého je z těla odstraněna mléčná žláza včetně prsního dvorce a bradavky. K tomuto řešení se nejčastěji přistupuje tehdy, pokud je v těle pacientky diagnostikován zhoubný karcinom prsu. Někdy se zákrok provádí také z preventivních důvodů. Stav po odejmutí ňadra je potřeba i nadále pravidelně kontrolovat, stejně jako u jiných druhů nádorů může i v tomto případě dojít k recidivě, varuje Angelica Balingit, MD
Preventivní odstranění prsu již není ojedinělé 

V poslední době se mnohem častěji přistupuje k preventivnímu odstranění prsní tkáně. Toto řešení podstupují ženy hlavně v případě, že k onemocnění mají genetickou predispozici. Je ale dobré předem vědět, co taková operace vlastně obnáší. Nejprve je zapotřebí konzultace s lékařem a zvolení vhodného typu zákroku. Při mastektomii totiž může dojít k odstranění prsních svalů a lymfatických uzlin, může se zvolit ale i méně radikální zásah, který posléze nebrání případné aplikaci implantátů. 


iZdroj fotografie: Pexels

Je zapotřebí si uvědomit, že celý proces odstranění prsu je velmi časově náročný a je potřeba mnoho konzultací s odborným lékařem. Ani samotná operace není jednoduchá a provádí se často na několik fází. I po operaci ale nastávají zdravotní komplikace, která jsou často extrémně bolestivé. Mezi jednu z nich se řadí uvolňování tekutiny z prsu, ke kterému dochází po dobu několika týdnů po samotném zákroku. 

Operace je obrovský nátlak na psychický stav ženy

Časté komplikace nastávají v oblasti psychické pohody pacientky a jejích emocí. Mnoho žen se totiž velmi těžko smiřuje s tím, že o prsa přijdou. Často jsou právě ňadra považována za symbol ženství a přijít o ně je pro mnoho žen velmi nepříjemnou zkušeností. Problém může následně nastat i v intimním životě. Po operaci zůstává v místě prsní tkáně nevzhledná jizva, a mnoho žen si tak připadá neatraktivních. 


iZdroj fotografie: Pexels

Zvyknout si na nové tělo je velmi obtížné a z psychického hlediska se jedná o složitý proces. Vyžaduje to hlavně trpělivost a velkou dávku pochopení ze strany partnera. V tomto případě není žádnou ostudou, pokud se pacientka rozhodne vyhledat odbornou psychologickou pomoc. Naopak, jedná se o správný krok. Ideální je pomoc vyhledat ještě před samotnou operací, i příprava na ni je obrovský nápor na psychiku člověka. 

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Malý chlapec se během koncertu stal centrem dění. Svými tanečními kreacemi ukradl kapele veškerou pozornost
Události247
Revmatoidní artritida je zákeřná nemoc. Proč se pacienti bojí mluvit se svými lékaři a jaké to může mít následky? Podrobnosti vysvětlila předsedkyně Revma Ligy Müllerová
VědaŽivě
Posedlost celebritami snižuje inteligenci, uvádí studie. Lidé se slabostí pro své idoly brzdí výkon svého mozku
adbz
Se sázením cibule není doporučeno čekat až na jaro. Brzký výsev zajistí gigantické plody s příchodem prvních teplých dnů