5 důvodů, proč jsou vaše prsty oteklé | JakZdravě.cz

Pět důvodů, proč jsou vaše prsty oteklé a nejde vám sundat prstýnek. Pozor, může jít o projev vážné nemoci

Nejdou vám sundat prstýnky, protože vám denně natékají prsty? Může to mít různé příčiny, a to zdaleka ne vždy nevinné.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Příčiny toho, proč vám nejde sundat prstýnek a denně vám natékají prsty, mohou být různé. Některé neškodné, ale jiné mohou indikovat i zhoršený zdravotní stav. Tělo vás tímto způsobem může varovat před nástupem určitých chorob, kterým se snaží bránit. Proto je lepší oteklé prsty nepodceňovat a raději navštívit specialistu. Aby pak už nebylo pozdě.
Vaše tělo v sobě zadržuje přebytečné tekutiny

Toto je jedna z těch lepších možností, a zároveň také nejčastějších. Jednoduše se vyskytne otok při přílišném nashromáždění tekutin v tkáních a kloubech. Na povrchu je pak vidět zvětšený kloub nebo nafouklá či zarudlá kůže, a to brání snadnému sejmutí prstenu z vaše prsteníčku. Na vině může být moc slané jídlo, které je dobré omezit. Horší je, když jsou otoky způsobeny něčím jiným.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Počínající artritida ve vašich kloubech

Pokud je revmatoidní artritida příčinou vašich nateklých prstů, pak určitě navštivte lékaře. Tato nemoc totiž způsobuje nejen otoky, ale také bolesti a ztuhlost kloubů. Příznaky artritidy se nejčastěji objevují právě na rukou. Dalším typem artritidy je psoriatická, ta postihuje lidi s psoriázou. Příznaky jsou totožné. Obě nemoci jsou závažné a mohou způsobit nenávratná poškození kloubů, takže je důležité je zachytit v raných fázích.

Otoky prstů může mít na svědomí i dna

Dna se nenazývá pro nic za nic nemoc bohatých. Postihovala totiž především lidi, kteří konzumovali spoustu masa, mořských plodů a vína. Dnes už to tak úplně není a dostat jí může téměř kdokoli. Choroba způsobuje velké otoky, které jsou nejčastěji umístěné na palci u nohy, avšak mohou se objevit na kterýchkoli kloubech prstů. Zapříčinit si jí můžete nadměrným množstvím bílkovin, nedostatkem tekutin nebo dlouhodobým užíváním diuretik.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Také karpální tunely způsobí otoky prstů

Syndrom karpálního tunelu je v podstatě „pouze“ sevřený nerv u zápěstí. Pokud se vám nerv zablokuje, často je jedinou možností operace. Signalizovat onemocnění může právě otok, brnění, bolest nebo necitlivost prstů. Karpální tunely se objevují u lidí, kteří vykonávají rukama stále stejný pohyb, třeba psaní na počítači. Naštěstí i tento problém patří mezi ty méně závažné příčiny otoků prstů, protože většinou nezanechává trvalé poškození.

Na příčině je onemocnění ledvin

Ledviny jsou tím orgánem, který je zodpovědný za odvádění odpadu a přebytečných tekutin ven z těla. První signály, že je s nimi něco v nepořádku, mohou být právě otoky prstů, nohou nebo v obličeji. Pozor by si měli dát lidé s cukrovkou či vysokým tlakem, kteří jsou k onemocnění ledvin náchylnější. Ledviny jsou velice důležitým orgánem a jakékoli jejich poškození či onemocnění je vážným zdravotním ohrožením. Je potřeba být na ně opatrní a při prvních známkách problémů navštívit lékaře.

Zdroj: WebMD

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Malý chlapec se během koncertu stal centrem dění. Svými tanečními kreacemi ukradl kapele veškerou pozornost
Události247
Revmatoidní artritida je zákeřná nemoc. Proč se pacienti bojí mluvit se svými lékaři a jaké to může mít následky? Podrobnosti vysvětlila předsedkyně Revma Ligy Müllerová
VědaŽivě
Posedlost celebritami snižuje inteligenci, uvádí studie. Lidé se slabostí pro své idoly brzdí výkon svého mozku
adbz
Se sázením cibule není doporučeno čekat až na jaro. Brzký výsev zajistí gigantické plody s příchodem prvních teplých dnů