Menopauza – obávané období všech žen. Co naznačuje, že jí procházíte a jak ji co nejlépe zvládnout?

Menopauza je období v životě každé ženy, kdy si její tělo prochází obrovskými změnami. Co se vlastně děje a jak se s novým tělem a novými pocity vypořádat.

                   

Menopauza je přirozený biologický proces, který označuje konec menstruačních cyklů. Je diagnostikována poté, co bez jakékoliv další příčiny, jako je třeba těhotenství nebo onemocnění, jste víc jak 12 měsíců bez menstruace. Menopauza obvykle nastává ve věku mezi 40 a 50 lety. Dle specialistky Dr. Louise Newson je toto období provázeno fyzickými i emocionálními příznaky. Příčinou je, že hladiny ženských pohlavních hormonů s přibývajícím věkem přirozeně klesají. Vaječníky nakonec přestanou uvolňovat vajíčka, takže postupně mizí i menstruace.

Dle čeho poznáte, že je to menopauza?

I když každá žena ví, že to jednou přijde, menopauza vás pravděpodobně zaskočí. Můžete si začít všímat změn měsíce nebo roky předtím, než jste v menopauze. Tato doba se nazývá perimenopauza. Návaly horka, nepravidelná menstruace, vaginální suchost, zimnice, noční pocení, změny nálad, problémy se spánkem, řídnoucí vlasy a suchá pokožka, ztráta plnosti prsou, přibývání na váze. Mějte na paměti, že příznaky se velmi liší od ženy k ženě. Některé ženy nemají vůbec žádné a jiné se symptomy potřebují odbornou lékařskou pomoc.

Žena v středním věku má návaly horka iZdroj fotografie: Depositphotos

Ačkoli menstruace vynechává, pak se zas na několik měsíců vrátí a cykly jsou nepravidelné, je také těžší odhadnout, jak dlouho bude vaše menstruace trvat, zda bude průběh silný nebo slabý. V této fázi je těžší otěhotnět, ale stále je to možné, proto je potřeba být obezřetná. Až vám začne menopauza, už byste krvácet neměla. Pokud se tak děje, bude za tím nějaký jiný problém. Během všech těch příznaků si můžete připadat ztracená. Jediné, co můžete udělat, je věnovat pozornost tomu, jak se cítíte, všímat si změn a v případě nejasností konzultovat s lékařem.

Jak se co nejlépe vypořádat s měnícím se tělem?

V důsledku menopauzy klesá hladina estrogenu, čímž se zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění. Je tedy důležité pravidelně cvičit, jíst zdravě a udržovat si normální váhu. Během prvních let po menopauze můžete rychle ztrácet hustotu kostí, což zvyšuje riziko osteoporózy a stáváte se pak více náchylná ke zlomeninám. Vhodné výživové doplňky, jako je vápník a vitamín D, který je vhodný doplňovat i jinak než jen ze slunce, vám pomůžou tyto příznaky zmírnit.

Žena v středním věku drží pilulku iZdroj fotografie: Depositphotos

Menopauza způsobuje také ochabování pánve. Tkáně pochvy a močové trubice ztrácejí elasticitu, což může vést k nekontrolovanému úniku moči. Rovněž se stáváte náchylnějšími na infekci močových cest. Oslabování pánve může mít za následek i ztrátu chuti na sex. Pro zlepšení obou funkcí je dobré posilovat pánevní dno pomocí Kegelových cvičení. Použití lokálního vaginálního estrogenu může zase pomoci zmírnit příznaky inkontinence. Hormonální terapie může být také účinnou možností léčby menopauzálních změn močových cest a vaginálních změn.

Jak se vám daří vypořádat se s příznaky blížící se menopauzy?

Zdroj: Mayoclinic, Webmd

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Zobrazit další články