Nebezpečný metabolický syndrom ohrožuje 25 – 40 % dospělé populace všech vyspělých států. I v České republice četnost jeho výskytu roste. Zjistěte, jaké má charakteristiky.
Ve vyspělých státech je tzv. metabolický syndrom (jinak známý i jako syndrom inzulínové rezistence) jedním z hlavních zdravotních problémů. Jeho četnost ve světové populaci stále stoupá, přičemž jen v České republice ohrožuje 25 % žen a 32 % mužů. I zde má jeho výskyt stoupající tendenci. Z hlediska definice jde o soubor rizikových faktorů, které zvyšují pravděpodobnost výskytu mrtvice, srdečních onemocnění a cukrovky. Dobrou zprávou je, že při včasné diagnóze je léčitelný.
Existuje 5 stanovujících kritérií metabolického syndromu
Metabolický syndrom se diagnostikuje na základě pěti kritérií, přičemž pro jeho pozitivní anamnézu stačí naplňovat jen tři z nich. Prvním je abdominální obezita, která se vyjadřuje obvodem pasu (u žen více než 80 cm, u mužů více než 94 cm), druhým je zvýšená plasmatická hladina triglyceridů, třetím zvýšený krevní tlak (více než 135/85 mm/Hg), čtvrtým je zvýšená glykémie nalačno (více než 5,6 mmol/l) a pátým snížená plasmatická hladina HDL cholesterolu (u mužů 1,0 mmol/l, u žen 1,3 mmol/l).
Obecně roste riziko rozvoje metabolického syndromu s věkem a vyšší četnost výskytu můžete rovněž pozorovat u mužské části populace. Ačkoliv jsou stanovená kritéria pro stanovení diagnózy, vlastní příčina vzniku není probádána. (Polemizuje se o spojitosti s inzulinovou rezistencí, tedy stavem, kdy tělo nevyužívá inzulin efektivně ke snižování hladiny glukózy a triglyceridů). Záludnost tohoto syndromu souvisí zejména s tím, že nemá žádné příznaky. Lékaři by proto měli provádět pravidelná preventivní vyšetření.
Se syndromem nemusíte žít – můžete mu předejít
V případě, že vám lékař diagnostikuje metabolický syndrom, měli byste se zasadit o eliminaci rizikových faktorů. V opačném případě můžete očekávat rozvoj přidružených zdravotních obtíží. Jednou z nich je poškození výstelky koronárních a dalších tepen, což vede k rozvoji srdečních onemocnění a mrtvice. Rovněž se zvyšuje riziko tvorby krevních sraženin, vzniku vysokého krevního tlaku, zpomalení tvorby inzulínu či ztučnění jater.
Vzhledem k faktu, že většina rizikových faktorů je spojena s nadváhou až obezitou, nedostatkem fyzické aktivity a špatnou životosprávou, je prevence tohoto rizika zřejmá. Do svého jídelníčku byste měli zařadit zdravou a vyváženou stravu, která ve spojitosti se cvičením znovu nastartuje schopnost vašeho těla rozpoznávat a efektivně využívat inzulín. Snížení tělesné hmotnosti a fyzická aktivita výrazně přispívají ke snížení až eliminaci rizikových faktorů. Děláte vy něco pro prevenci onemocnění?