Metabolický syndrom zabíjí bez příznaků | JakZdravě.cz

Metabolický syndrom ohrožuje přes 30 % Čechů. Plíží se potichu, ale tvrdě udeří. Jak poznáte, že ho máte?

Nebezpečný metabolický syndrom ohrožuje 25 – 40 % dospělé populace všech vyspělých států. I v České republice četnost jeho výskytu roste. Zjistěte, jaké má charakteristiky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ve vyspělých státech je tzv. metabolický syndrom (jinak známý i jako syndrom inzulínové rezistence) jedním z hlavních zdravotních problémů. Jeho četnost ve světové populaci stále stoupá, přičemž jen v České republice ohrožuje 25 % žen a 32 % mužů. I zde má jeho výskyt stoupající tendenci. Z hlediska definice jde o soubor rizikových faktorů, které zvyšují pravděpodobnost výskytu mrtvice, srdečních onemocnění a cukrovky. Dobrou zprávou je, že při včasné diagnóze je léčitelný.
Existuje 5 stanovujících kritérií metabolického syndromu

Metabolický syndrom se diagnostikuje na základě pěti kritérií, přičemž pro jeho pozitivní anamnézu stačí naplňovat jen tři z nich. Prvním je abdominální obezita, která se vyjadřuje obvodem pasu (u žen více než 80 cm, u mužů více než 94 cm), druhým je zvýšená plasmatická hladina triglyceridů, třetím zvýšený krevní tlak (více než 135/85 mm/Hg), čtvrtým je zvýšená glykémie nalačno (více než 5,6 mmol/l) a pátým snížená plasmatická hladina HDL cholesterolu (u mužů 1,0 mmol/l, u žen 1,3 mmol/l).


iZdroj fotografie: Depositphotos
Obezita je jedním z hlavních rizikových faktorů rozvoje metabolického syndromu

Obecně roste riziko rozvoje metabolického syndromu s věkem a vyšší četnost výskytu můžete rovněž pozorovat u mužské části populace. Ačkoliv jsou stanovená kritéria pro stanovení diagnózy, vlastní příčina vzniku není probádána. (Polemizuje se o spojitosti s inzulinovou rezistencí, tedy stavem, kdy tělo nevyužívá inzulin efektivně ke snižování hladiny glukózy a triglyceridů). Záludnost tohoto syndromu souvisí zejména s tím, že nemá žádné příznaky. Lékaři by proto měli provádět pravidelná preventivní vyšetření.

Se syndromem nemusíte žít – můžete mu předejít

V případě, že vám lékař diagnostikuje metabolický syndrom, měli byste se zasadit o eliminaci rizikových faktorů. V opačném případě můžete očekávat rozvoj přidružených zdravotních obtíží. Jednou z nich je poškození výstelky koronárních a dalších tepen, což vede k rozvoji srdečních onemocnění a mrtvice. Rovněž se zvyšuje riziko tvorby krevních sraženin, vzniku vysokého krevního tlaku, zpomalení tvorby inzulínu či ztučnění jater.


iZdroj fotografie: Pexels
Cvičení je jednou z forem prevence metabolického syndromu

Vzhledem k faktu, že většina rizikových faktorů je spojena s nadváhou až obezitou, nedostatkem fyzické aktivity a špatnou životosprávou, je prevence tohoto rizika zřejmá. Do svého jídelníčku byste měli zařadit zdravou a vyváženou stravu, která ve spojitosti se cvičením znovu nastartuje schopnost vašeho těla rozpoznávat a efektivně využívat inzulín. Snížení tělesné hmotnosti a fyzická aktivita výrazně přispívají ke snížení až eliminaci rizikových faktorů. Děláte vy něco pro prevenci onemocnění?

Zdroj: Clevelandclinic

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Malý chlapec se během koncertu stal centrem dění. Svými tanečními kreacemi ukradl kapele veškerou pozornost
Události247
Revmatoidní artritida je zákeřná nemoc. Proč se pacienti bojí mluvit se svými lékaři a jaké to může mít následky? Podrobnosti vysvětlila předsedkyně Revma Ligy Müllerová
VědaŽivě
Posedlost celebritami snižuje inteligenci, uvádí studie. Lidé se slabostí pro své idoly brzdí výkon svého mozku
adbz
Se sázením cibule není doporučeno čekat až na jaro. Brzký výsev zajistí gigantické plody s příchodem prvních teplých dnů