Jak se zbavit mazových hrudek pod očima (mílií): Naši předkové si míchali speciální směs z domácích ingrediencí

I když na první pohled vypadají jako akné, jsou mílie ve skutečnosti drobné mastné hrbolky na kůži. Objevují se v místech s častým promaštěním.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pod označením mílie si představte malou podkožní kuličku, kterou se marně budete snažit vymáčknout. Jedná se o zrohovatělou pokožku, která se nejčastěji tvoří v podkoží v oblasti očí. Mohou ale být kdekoliv jinde na obličeji. Jsou neškodné, avšak po estetické stránce působí rušivě. Často na ně trpí novorozenci, u nich ale zpravidla časem vymizí samy. V dospělosti je již horší se mílií zbavit, říká zdravotní sestra Cynthia Cobb, DNP.

Jak vznikají mílie

Zatímco v mladém věku se řeší problémy s akné, v tom pozdějším zase často trápí člověka mílie. Jsou to bílé pupínky o velikosti 1 až 2 milimetry, na omak jsou tvrdé. Vyskytují se nejčastěji na viditelných místech na obličeji. Příčinou jejich vzniku může být používání špatně zvoleného krému na pleť, který má vysoký obsah parafínů, minerálních olejů či vazelíny. Ty ucpávají póry v pokožce, odkud už je jen malý krůček ke vzniku mílií.

Jaká je prevence vzniku mílií

Než řešit již vytvořené pupínky, je lepší jim předcházet. Znamená to používat peelingy k čištění pórů. Protože se na vzniku mílií podílí i nadměrné vystavování se slunečním paprskům, je vhodné používat krémy s ochranným faktorem SPF. Nezapomeňte, že i na horách slunce opaluje, a to dokonce i v zimě. Je proto důležité nepodcenit ochranu před ním. Proti míliím funguje i retinol obsažený v pleťovém séru, jenž odstraňuje odumřelé kožní buňky.

Jak odstranit již vytvořené mílie

Mílie se běžně odstraňuje tak, že se napíchne sterilní jehlou a tvrdá kulička se vymáčkne ven. V domácích podmínkách se ale dělat tuto proceduru nedoporučuje, protože existuje riziko zanesení infekce do rány. Je lepší se obrátit na kosmetičku nebo dermatologa. Ti používají k odstranění mílií laser nebo kryoterapii.

iZdroj fotografie: Pixabay
Na mílie nejčastěji trpí novorozené děti

Domácí prostředky na mílie

Naši předkové si ovšem také dovedli s míliemi poradit. Podle tradičního receptu smíchejte cukr a citronovou šťávu a tuto směs natřete na obličej. Necháte působit asi 20 minut a pak obličej pečlivě opláchnete vlažnou vodou. Směs má antiseptické a antibakteriální účinky, které by měly přispět k omezení množství mílií. Podobně funguje i med, granátové jablko, list pískavice či esenciální olej z čajovníku.

Jaké jsou vaše domácí metody na odstranění mílií?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články