Jizvičky po akné se dají „vygumovat“. Domácí péče je dobrý začátek, profesionální ošetření nemusí být nutné

Jizvy po akné vznikají především při jeho neodborném mechanickém ošetřování. Pokud vás trápí výskyt jizev na viditelných místech, existuje několik účinných metod jejich ošetření.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Akné není pouze projevem dospívání, může se objevit prakticky v jakémkoliv věku. Asistentka v dermatologii Reema Patel uvádí, že při jeho hojení se mohou v kůži tvořit výrazné jizvy. Kromě vzhledu pak trápí postižené osoby v místě jizev také zhoršené kožní funkce, jako je omezená hydratace a prokrvení.

Vznik jizev po akné

Čím více zanícený je pupínek, tím je pravděpodobnější vznik jizvy. Ty se však nejčastěji vytvoří jako důsledek snahy o neodborné domácí ošetření. Příliš silné mechanické stlačování vede k poškození nejen svrchní vrstvy kůže, ale i narušení hlubších vrstev, drobných cév a žláz. Kůže se pak už nedokáže regenerovat a hojí se využitím jiné náhradní tkáně, takzvané granulační, která však způsobí nedokonalé hojení – jizvu.

Léčba jizev po akné

Před ošetřením jizev po akné je ideální navštívit dermatologa, který zhodnotí stav, druh jizev a zvolí metodu léčby, která bude přímo pro vás efektivní. Na výběr je z několika následujících možností.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Krémy a séra

Jestliže trpíte pouze hyperpigmentací, tedy červenými až hnědými skvrnami v místech zhojeného akné bez vzniku hluboké jizvy, může vám pro léčbu stačit masírování vhodným krémem či sérem. Většinou jsou využívány hydratační přípravky s obsahem vitamínů A, B3 nebo C. Tato metoda může ale zmírnit i viditelnost jizev, protože využití hydratačního přípravku společně s masáží podporují cirkulaci krve a přirozenou regeneraci kůže. Pro dostavení se žádoucího výsledku je však nutné časté a pravidelné ošetřování.

Mechanická exfoliace

Domácí scrub může pomoci vyrovnat texturu pleti, ale jizvy zcela neodstraní, protože jsou umístěny hluboko v kožní tkáni. Účinnější je odborné mechanické ošetření zvané dermabraze a mikrodermabraze, při kterých se pomocí aplikátoru s abrazivním povrchem nebo jinými částicemi obrušují vnější vrstvy pokožky. Toto ošetření obnovuje texturu a tón pleti. Využívá se i k léčbě vrásek, pigmentových skvrn, rozšířených pórů, strií a dalších kožních projevů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dermální výplně

K tomuto ošetření využívají dermatologové injekční přípravky k vyplnění kůže na obličeji, nejčastěji kyselinu hyaluronovou. Výplněmi lze ošetřit i hluboké jizvy. Kyselina se však v těle postupem času rozkládá a jizvy se mohou opět objevit.

Kryoterapie

Využívá se při ošetření největších, takzvaných keloidních jizev. Dermatolog pokožku zmrazí a poté do jizvy vpíchne sloučeninu kortizon. Takové ošetření bývá zdlouhavé, protože jsou jizvy ošetřovány jednotlivě.

Laserové ošetření

Existuje více laserových metod, některé působí pouze na svrchní část kůže, jiné i v hluboké tkáni. Laserem je kůže cíleně narušována, aby v ní byl podpořen přirozený proces regenerace. Po zhojení bývá kůže hladká a pevná, často je ale nutné podstoupit více ošetření, aby došlo k úplnému zahojení jizev.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Chemický peeling

Pro chemický peeling se využívají různé koncentrace kyseliny glykolové, salicylové nebo trichloroctové. Peeling odstraňuje svrchní vrstvu kůže, rozpouští mezibuněčná spojení, odstraňuje odumřelé kožní buňky i s nečistotami a mazem. Tím dochází k pročištění pleti, zjemnění jizev a zmírnění hyperpigmentace. Pro domácí využití jsou dostupné jen slabé koncentrace, které nemusí být natolik účinné. K odstranění silnější vrstvy pokožky se využívají silnější koncentrace, se kterými mohou pracovat jen odborníci.

Mikrojehličky (microneedling)

Při tomto ošetření se většinou využívá kombinace narušování kůže mikrojehličkami společně s aplikováním léčebných látek, nejčastěji kyseliny hyaluronové. Brzy po zákroku by měla být kůže hladká, pevná a měly by být odstraněny i hyperpigmentovaná místa.

Pro jaké ošetření jizev byste se nejspíše rozhodli?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Aneta Plchová

Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Dámské boty, které budou v roce 2023 nejmódnější
Události247
Události247
Velké firmy začínají propouštět po tisících. Zaměstnanci se bojí, co přijde dál
VědaŽivě
VědaŽivě
Proč se kočky bojí okurek: Jedna z teorií říká, že jim připomíná zvíře, které je jejich dávným nepřítelem
adbz
adbz
Sušička bude sloužit až o 10 let déle: Čistit by se měly nejen filtry, ale i senzory vlhkosti