4 drobnosti, které může pro prevenci dny udělat každý. Jednoduché záležitosti mají obrovský význam

Dnu mohou způsobit jak některé zdravotní komplikace, tak i jisté potraviny. Existuje však několik preventivních opatření, které mohou rozvoji dny zabránit.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Dna je obecné označení pro různé stavy způsobené nahromaděním kyseliny močové. Toto nahromadění obvykle postihuje dolní končetiny. Internistka Alana Biggers, M.D vysvětluje, že pokud dnou trpíte, je pravděpodobné, že vás trápí otoky a bolest kloubů na nohou, zejména palce u nohy. Náhlá a intenzivní bolest neboli záchvat dny může vyvolat pocit, jako by vám noha hořela.

Co je dna a proč vzniká

Dna je běžná forma zánětlivé artritidy, která je velmi bolestivá. Obvykle postihuje vždy jeden kloub (často kloub palce nohy). Existují období, kdy se příznaky zhoršují, známá jako vzplanutí, a období, kdy nejsou žádné příznaky, známá jako remise. Chronická dna se nedá vyléčit, ale můžete ji účinně zvládat pomocí léků a strategií vlastní léčby.

Není žádným tajemstvím, co ji způsobuje: velké množství kyseliny močové v těle, která se hromadí v podobě tvrdých krystalů v kloubech. Kyselina močová je produktem rozkladu purinů, které se nacházejí hlavně v mase. Základem prevence je zdravá strava bohatá na čerstvé ovoce a zeleninu, libové maso a celozrnné výrobky. Omezte cukry, nasycené tuky a alkohol.

Příčiny dny

Dnu tedy způsobuje hromadění kyseliny močové v krvi, která vzniká rozkladem purinů. K nadprodukci kyseliny močové může dojít z důvodu dehydratace nebo v souvislosti s krevními poruchami. V některých případech také tělo nestíhá přebytečnou kyselinu močovou odstraňovat. To bývá často způsobeno problémy s ledvinami nebo štítnou žlázou. Pravděpodobnost výskytu dny je vyšší, pokud:

iZdroj fotografie: Pixabay
  • jste muž středního věku nebo žena po menopauze
  • máte rodiče, sourozence nebo jiné členy rodiny s dnou
  • pijete alkohol
  • užíváte léky, jako jsou diuretika a cyklosporin
  • trpíte onemocněním, jako je vysoký krevní tlak, onemocnění ledvin, onemocnění štítné žlázy, cukrovka nebo spánková apnoe

U některých lidí je dna způsobena konzumací potravin s vysokým obsahem purinů, které ji vyvolávají, což je nejčastěji již zmíněné červené maso a alkohol, ale také vnitřnosti (ledvinky, játra), některé mořské plody, nápoje slazené cukrem a potraviny obsahující fruktózu.

Příznaky dny

Někteří lidé mají v krvi příliš mnoho kyseliny močové, ale nemají žádné příznaky. Tomu se říká asymptomatická hyperurikémie. U akutní dny se příznaky objevují rychle v důsledku nahromadění krystalů kyseliny močové v kloubu a trvají 3 až 10 dní. Provází je intenzivní bolest a otok a váš kloub může být na dotek teplý. Mezi záchvaty dny pak nebudete mít žádné příznaky.

Pokud dnu neléčíte, může se stát chronickou. V kloubech a v kůži a měkkých tkáních, které je obklopují, se nakonec mohou vytvořit tvrdé hrudky zvané tofy. Tato ložiska mohou trvale poškodit vaše klouby. Aby se dna neproměnila v chronickou, je důležitá včasná léčba.

4 věci, které může každý udělat pro prevenci dny

Existují jistá preventivní opatření, která dokáží rozvoji či zhoršení dny zabránit. Patří mezi ně zejména:

  1. Pijte hodně vody, protože pomáhá odstraňovat toxiny. Pijte vodu s citronem. Když je tělo zásadité, je schopno vzniku dny zabránit. Citronová voda zvyšuje zásaditost a zabraňuje tvorbě krystalů kyseliny močové. Půlku citronu namočte do 200 ml teplé vody a pijte každé ráno nalačno.
  2. Jablečný ocet také zvyšuje zásaditost organismu. Kyselina jablečná účinně uvolňuje kyselinu močovou z těla. Přidejte jednu polévkovou lžíci jablečného octa do 200 ml vody a pijte ji každý den před obědem a večeří.
  3. Do sklenice vody dejte půl lžičky jedlé sody. Pijte ji každý den. Při záchvatu dny dejte do vody celou čajovou lžičku.
  4. Používejte kurkumu jako koření. Pijte kurkumové medové mléko. Kurkuma chrání ledviny a působí protizánětlivě.

Co pomáhá při vzplanutí dny vám?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články