Pravidelné pití kávy je spojeno s nižším rizikem úmrtí na řadu závažných onemocnění. Jak a kolik jí konzumovat?

Mnoho lidí si neumí představit ráno bez šálku kávy. Není divu, tento nápoj je nezaměnitelný a skvělý start do dalšího dne. Ale jen málokdo tuší, jaké má další výhody.

i Zdroj fotografie: Shutterstock
                   

Káva je považována za jeden z nejzdravějších nápojů na této planetě. Obsahuje stovky různých sloučenin, z nichž některé mají důležité zdravotní výhody pro tělo. Možná vás tedy už také napadlo, jestli je možné, aby svými účinky prodlužovala život, když ji budete pít často a v dostatečném množství?

Káva je úžasným zdrojem antioxidantů

Jakmile horká voda protéká kávovou sedlinou, dochází ke smíchání přírodních chemických sloučenin, které se stávají součástí nápoje. Mnoho z nich jsou antioxidanty, které chrání před oxidačním stresem v těle, jenž způsobují volné radikály. Právě oxidace je jedním z mechanismů stojících za stárnutím či rakovinou a srdečními chorobami.

iZdroj fotografie: Freepik

Káva je dokonce největším zdrojem antioxidantů a převyšuje i kombinaci ovoce a zeleniny. Neznamená to, že by na ně byla bohatší, ale spíše je její příjem o hodně běžnější a větší. Jakmile si tedy dopřáváte šálek kávy, získáváte tím nejen kofein, ale i pro zdraví důležité antioxidanty.

S její pomocí máte menší šanci umřít

Již několik studií ukázalo, že pravidelný příjem kávy je spojen s nižším rizikem úmrtí na různá závažná onemocnění. Jedna důležitá studie byla provedena v roce 2012 na 402 260 lidech ve věku 50 až 71 let. Zjistila, že ti, kdo konzumovali více kávy, měli menší pravděpodobnost, že během 12letého období zemřou. Nejlepší výsledky vykazovalo pití okolo 4 až 5 šálků kávy denně.

iZdroj fotografie: Freepik

Při tomto množství bylo riziko předčasné smrti sníženo o 12 až 16 %. Pití 6 a více šálků denně již žádné výhody navíc nepřinášelo. I mírná konzumace jednoho šálku denně ke snížení tohoto rizika přispívala, konkrétně o 5 až 6 %, což je výhodné i pro ty, kdo tolik kávy nepijí. Vědci zjistili, že pijáci kávy mají menší pravděpodobnost úmrtí na cukrovku, srdeční choroby, mrtvici, infekce či respirační onemocnění.

Budete tedy žít déle nebo ne?

Je ovšem nutné brát ohled na to, že se jedná o observační studii, která tato tvrzení nemůže prokázat se 100 % jistotou. Jistotu máte ale aspoň v tom, že pití kávy vám rozhodně neuškodí. Účinky kávy byly zkoumány více studiemi a nejméně další dvě ukázaly skoro stejné výsledky.

iZdroj fotografie: Freepik

Tyto výzkumy přišly také na to, že lidé pijící kávu mají nižší riziko získat Alzheimerovu chorobu, Parkinsonovu chorobu, diabetes 2. typu a onemocnění jater. Navíc vás káva může učinit šťastnějšími a riziko sebevraždy a depresí se snižuje až o 20 %. Ze všech těchto tvrzení tedy vyplývá, že káva vám může prodloužit život, ale nedá se to tvrdit u každého člověka s jistotou.

Zdroj: Healthline, The New England Journal of Medicine

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Do nemocnice šel kvůli mírné horečce, ale nakonec z ní odešel bez ruky a nohy. Jeho organismus tak reagoval na infekci
Události247
Události247
Někteří lidé kvůli drahým energiím doma svítí jen díky autobaterii a soláru
VědaŽivě
VědaŽivě
Jak se dostat k srdci člověka? Nový robot dokáže ve 3D tisknout orgány přímo uvnitř těla
adbz
adbz
Praktiky starých šamanů stojí za zkoušku. Stačí ve skleníku zapálit bobkový list a škůdci se mu vyhnou obloukem