Pokud nemyjete ovoce před konzumací, děláte obrovskou chybu

Dá se říct, že ovoce koupené v obchodě si dnes lidé myjí častěji než dříve. S malinami, jahodami, borůvkami a dalšími bobulemi už tak zodpovědní nejsou. Ale měli by.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Ochutnáváte bobule v krámě nebo na trhu, než si je koupíte? Tak to rozhodně nedělejte. O mytí tropického ovoce, které bývá ošetřováno chemickými postřiky, toho bylo napsáno víc než dost. Jenže totéž platí i o bobulích. Můžete namítnout, že se třeba maliny špatně myjí. Nebo se vám to zdá jako zbytečné zdržování. Pravdou ale je, že i na povrchu bobulí ulpívá špína, bakterie i viry. Jakmile si jednu neumytou malinu strčíte do úst, jste už jen krůček od průšvihu.

Neumyté bobule jsou plné bakterií a virů

Povrch bobulí obsahuje různé bakterie a viry. Jejich pozřením si můžete zadělat na velmi nepříjemné problémy. Mohou pocházet ze špinavé vody, ze země nebo jsou na bobule přeneseny skrz zvířata a hmyz. U sbíraných bobulí v obchodě nebo na trhu také nevíte, kdo před vámi na bobule sahal nebo v jakém prostředí byly skladovány.

Jaké nemoci vám hrozí

Jíst neumyté ovoce může být velmi nebezpečné. V první řadě se vystavujete riziku, že se nakazíte žloutenkou typu A (hepatitidou A), také nazývanou jako „nemoc špinavých rukou“. Další z hrozících nemocí jsou salmonelóza nebo úplavice. Pokud na plody v prodejně někdo před vámi nakašlal nebo se jich dotkl potřísněnou rukou, můžete snadno dostat i „obyčejnější“ nemoci jako rýmu, kašel či chřipku.

Nebezpečí i v přírodě

Protože některé viry a bakterie mohou přenášet i zvířata nebo hmyz, není zcela bezpečné jíst ani bobule ve volné přírodě. Ačkoli zde je pravděpodobnost nákazy malá, stále tu je. Větší problémy natropí bobule u silnice nebo u polí, která jsou ošetřována chemickými postřiky. Takové plody vůbec nejezte. Také se před každou konzumací bobulí ve volné přírodě ujistěte, že skutečně víte, že jsou jedlé.

Dozrávající ostružiny na větvičce iZdroj fotografie: Freepik

Prevence aneb jak se vyhnout průšvihu

Prevence je velmi snadná. Umyjte si to. (Jako to ovoce.) Neochutnávejte ho na krámě ani nejezte špinavýma rukama ze zahrady nic z keřů. Dbejte na hygienu rukou a před konzumací jakéhokoli ovoce včetně bobulí vše pečlivě umyjte vodou. Existují také tipy, jak se zbavit pesticidů na ovoci, abyste ho měli skutečně důsledně umyté a jeho konzumace tak byla naprosto bezpečná.

Přiznejte se. Které ovoce si zásadně nemyjete?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články