Když se potí dlaně: Mohou být za tím tyto 3 nemoci

Některé nemoci se projevují nadměrným pocením. Všimnete si toho hlavně na dlaních. Jste-li ve stresu, pak o nemoc pravděpodobně nepůjde. V opačném případě se poraďte s lékařem.

Rozevřená dlaň s bílou zdí v pozadí i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pocení patří mezi normální reakce lidského těla na teplo. Tím, že se tělo zpotí, se snaží ochladit. Lidé se potí každý den. Za normálních okolností vypotí půl litru tekutin za den. Běžného pocení si většinou nevšimnete, je naprosto přirozené. Nadměrné pocení už ale může znamenat problém, dokonce vážnou nemoc.

Nadměrné pocení dlaní

Nadměrného pocení si nejčastěji všimnete na dlaních. Dlaně se někomu více potí při velkém stresu a nervozitě, v jiných případech to běžné není. Pokud pozorujete časté a neustávající pocení dlaní, může být na vině nemoc.

Hypertyreóza

Tato nemoc se týká štítné žlázy. Vzniká jako její hyperfunkce, kdy štítná žláza posílá do krve příliš velké množství svých hormonů. Kromě pocení dlaní si všimnete ještě dalších příznaků, které jsou pro hypertyreózu charakteristické. Je to hlavně hubnutí bez zjevné příčiny, únava, podrážděnost, zrychlený srdeční tep, bolest svalů, častý průjem a u žen poruchy v menstruačním cyklu.

Zda vaše štítná žláza funguje správně, se dá vyšetřit snadno z krve. Stačí navštívit vašeho obvodního lékaře a vylíčit mu své problémy a obavy. Společně jistě najdete řešení i příčinu vašich potíží.

Psychické problémy

Kromě jednorázového stresu a nervozity mohou být příčinou zpocených dlaní deprese, chronický stres a úzkost. Často se přidává zvýšená tepová frekvence, pocit bušení srdce a neklid. Úzkostné stavy jsou charakteristické zvýšeným pocením rukou a nohou.

Zpocená záda ženy ve sportovním tílku v horkém počasí iZdroj fotografie: Freepik
V horku a při fyzické zátěži je nadměrné pocení normální

V těchto případech se vyplatí navštívit psychoterapii nebo odborného lékaře. Zvláště nedaří-li se vám s problémy vypořádat, uklidnit se a rozptýlit své obavy, neodkládejte návštěvu specialisty. Tyto problémy mají tendence se zhoršovat, není důvod nechat to zajít tak daleko.

Poruchy nadledvin

Nadledviny produkují hormony. Pokud nefungují správně, naruší se jejich hladina. Nadměrné pocení je jedním z příznaků. Hormonální nerovnováha může taktéž spustit nadměrné pocení chodidel a dlaní. Během menstruace, menopauzy a těhotenství je zvýšené pocení u žen normální a není potřeba se nijak obávat.

Pocení mohou vyvolávat i problémy se srdcem. Znáte jejich další příznaky, abyste je mohli vyloučit?

Jaké jsou vaše zkušenosti s nadměrným pocením?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články