Tato květina, využívaná již po generace, vám dokáže zachránit život. Moc se o ní nemluví, při jejím použití je třeba dbát zvýšené opatrnosti

Určitě jste již tuhle rostlinu viděli na mnoha zahrádkách, ale dost možná jste netušili, že mimo to, že je jedovatá, má také léčivé schopnosti.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Náprstníky mají typicky fialovou barvu, ale mohou se objevit i jiných barvách, jako jsou bílá, růžová nebo zlatá. Ale kvůli jejich kráse se často zapomíná na jejich nejdůležitější vlastnost, totiž že jsou jedovaté. Název této květiny je odvozen od slova „rukavice“, protože naši předkové si mysleli, že květina připomíná prsty rukavice. Nicméně na zahrádce vypadají nádherně a určitě stojí za to, pořídit si je.

Náprstník je silně jedovatý

Požití náprstníku může být i smrtelné, pokud ho sníte těsně před dozráváním semen. V tu dobu je totiž rostlina nejtoxičtější. Listy jsou také jedovaté, horní listy více než spodní. Příznaky otravy náprstníkem jsou závratě, zvracení nebo halucinace. Dobrou zprávou je, že žádného rozumného člověka nenapadne v přírodě trhat listy a začít je jíst. I když – na děti určitě dávejte dobrý pozor.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Na druhou stranu má léčivé schopnosti

Lidem, jejichž srdce je slabší, mohou náprstníky doslova zachránit život. Pomáhají léčit městnavé srdeční selhání a nepravidelný srdeční tep. A lék je vyráběn právě ze sušených listů náprstníku. Přesto existuje tenká hranice mezi bezpečným a nebezpečným dávkováním náprstníku pro léčebné účely. Nechte to raději na svém lékaři.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak pěstovat náprstníky

Náprstníky jsou dvouletky. V prvním roce rostlina produkuje pouze husté listy, ale ve druhém roce už začnou vylézat květy z poupátek. Pokud si koupíte rostlinu, která je již v první fázi růstu, můžete očekávat, že se květy objeví na začátku jara nebo v létě. Náprstníky dosahují výšky skoro až 2 metrů. Nejlépe rostou ve stínu a daří se jim v suchu, stačí jim zálivka jednou za týden.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Můžete si vypěstovat celou řadu náprstníků

Pokud budete chtít, můžete nechat nějaké náprstníky vysévat, a když se zadaří, budou vám růst po celé zahradě. Koncem léta rostlina automaticky začne opadávat a vadnout. V tu dobu odstřihněte jeden nebo dva stonky, a poté s nimi zatřepte, aby se semena dostala do půdy. Ujistěte se, že jsou pevně v půdě, ale nezasypte je půdou úplně, potřebují sluneční světlo. Do příštího jara by vám měly vyrůst malé stonky těchto krásných rostlin.

Zdroj: HomeHowstuffworks

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Zobrazit další články