Neočekávané změny v těle způsobené časnou menopauzou: Změní se vnímání chutí, vůní, a dokonce i hlas

Některé příznaky menopauzy vás mohou, mírně řečeno, překvapit. Obzvláště pokud přijde menopauza brzy. Těchto 5 symptomů je však častějších, než by se mohlo zdát.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Návaly horka, několik kilogramů navíc a bezesné noci. Menopauza může být pro mnoho žen velmi nepříjemná. Tělo je vyvedeno z rovnováhy, protože se dramaticky mění produkce hormonů. Zkušená lékařka Shilpa Amin, M.D. připomíná, že každé tělo je jiné, a proto i příznaky menopauzy se mohou u každé ženy výrazně lišit. Rozdílná je samozřejmě i jejich intenzita. Některé příznaky vás mohou i zaskočit, protože byste si je s menopauzou vůbec nespojili.

Časná a předčasná menopauza

U většiny žen začíná menopauza mezi 45. a 55. rokem života. Průměrný věk nástupu menopauzy je 51 let. Někdy však může začít i dříve. Časnou menopauzou se obvykle rozumí nástup před 45. rokem věku. Předčasnou menopauzou se pak označuje menopauza, která nastane před 40. rokem života.

Menopauza nastává, když vaše vaječníky přestanou produkovat vajíčka a zastaví se tak menstruace, což má za následek nízkou hladinu estrogenu. Estrogen je hormon, který řídí reprodukční cyklus. Související příznaky, jako jsou návaly horka, však začínají dlouho před menopauzou ve fázi zvané perimenopauza.

iZdroj fotografie: Freepik

Příčiny menopauzy

Menopauza je přirozený stav, který nastává s věkem. Může však být zapříčiněna i vnějšími okolnostmi. Předčasnou menopauzu může způsobit cokoli, co poškodí vaječníky nebo zastaví produkci estrogenu. Patří sem chemoterapie při rakovině nebo ooforektomie (odstranění vaječníků). V těchto případech vám lékař pomůže se na předčasnou menopauzu připravit. 

Nečekané příznaky menopauzy

Typické příznaky menopauzy, tedy návaly horka, změny nálad, únava, snížení libida či bolesti hlavy, jsou dobře známy. Existují však i další příznaky, o kterých se tak často nehovoří, patří mezi ně zejména těchto pět:

1. Alergické příznaky

Máte kočku už léta, ale najednou se nemůžete pohybovat v blízkosti svého čtyřnohého přítele, aniž byste kýchali? Je velmi pravděpodobné, že se u vás vyvinula zvýšená citlivost, kterou jste dříve neměli. Hormonální výkyvy mohou totiž náhle zvýšit hladinu histaminu v těle a vyvolat příznaky alergie. Pokud jste však měli alergie již dříve, mohou být po menopauze jejich projevy ještě horší.

2. Váš hlas

Menopauza způsobuje, že jsou hlasivky méně pružné. To se může projevit zejména u zpěvaček, které po menopauze mnohem hůře vyluzují vysoké tóny než dříve. Vaše hlasivky se také rychleji unaví a můžete častěji chraptět. Navíc není neobvyklé, že je ženský hlas po menopauze hlubší.

3. Vůně

žena pečuje o levanduli iZdroj fotografie: Depositphotos

Dříve jste milovali vůni levandule, ale teď ji nemůžete vystát? Hormonální výkyvy mohou také vést ke změnám ve vnímání vůní a pachů. Levandule (či jakákoli jiná vůně) vám proto může vonět jinak než před menopauzou.

4. Vnímání chuti

Stejně jako v případě čichu se může změnit i váš smysl pro chuť a můžete mít chuť na něco neobvyklého, podobně jako během menstruace nebo těhotenství. Je také možné, že věci, které vám kdysi chutnaly, už nemůžete tolerovat a naopak. Důvodem může být mimo jiné snížení produkce slin a jiné vnímání chutí (ale i výše zmíněných čichových vjemů) než dříve.

5. Slabý močový měchýř

V období menopauzy je vyšší pravděpodobnost výskytu infekcí močových cest. Významnou roli však hraje také při inkontinenci a dalších problémech souvisejících s močovým měchýřem. To je samozřejmě také způsobeno stárnutím, protože svaly ztrácejí stále více své síly.

Jaké příznaky menopauzy vás nejvíce překvapily?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články