Brnění v pažích a závratě –⁠ na vině může být krční spondylóza, která postihuje 90 % lidí ve věku nad 60 let. Jaké jsou příčiny?

Přestože krční spondylóza bývá ve většině případů přirozeným důsledkem stárnutí, existuje řada dalších faktorů, které ji způsobují.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Krční spondylóza je běžné onemocnění související s věkem, které postihuje klouby a ploténky v oblasti krční páteře. Jde o problém, který zpravidla vzniká opotřebením chrupavek a kostí, a přestože je ve většině případech přirozeným důsledkem stárnutí, podle odborníka Gregory Minnis existují řada dalších faktorů, které jej způsobují – níže se můžete podívat na ty nejčastější z nich.

Kostní ostruhy

Kostní ostruhy jsou výrůstky, které jsou výsledkem snahy našeho těla vytvořit další kost, která by posílila vaši páteř – k tomuto problému dochází v důsledku nesprávného držení těla nebo pravidelného vystavování páteře velkým nárokům. Kostní ostruhy však mohou tlačit na citlivá místa vaší páteře, jako je mícha a nervy, což vede k bolesti po celé její délce, a to včetně oblasti kolem krku

Dehydratované ploténky páteře

Mezi našimi páteřními kostmi se nachází ploténky, které tlumí veškeré nárazy při zvedání, kroucení a dalších činnostech ovlivňujících naši páteř – tyto ploténky nám pomáhají především díky tomu, že obsahují gelový materiál, který však může časem vyschnout, což způsobí, že se vaše páteřní obratle budou o sebe více třít, což může být bolestivé, a to opět zejména v oblasti vašeho krku. 

Praskliny v ploténkách 

Na páteřních ploténkách mohou vznikat praskliny, které umožňují únik vnitřního tlumicího materiálu do vašeho těla. Tento materiál však může v důsledku tlačit na míchu a nervy, což může způsobit příznaky, jako je necitlivost rukou anebo bolest, která vystřeluje do paže a krku. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Opotřebení páteře

Některá povolání a koníčky si vyžadují pohyby, které mohou vyvíjet silný tlak na páteř a předčasně jí tak opotřebovat – stejně tak je tomu například při zvedání těžkých břemen, a to především během stavebních prací nebo v posilovně. Důsledkem je poté častější bolest po celé páteři a rychlá únava po vykonání činností, které jste dříve zvládali bez jakéhokoliv problému. 

Ztuhlost vazů a zranění

Pevné vazy, které mezi sebou spojují páteřní kosti, mohou časem ztuhnout ještě více, což ovlivní pohyb krku a způsobí pocit bolesti a výrazné ztuhlosti. Problém také nastává v momentě, kdy jste si krk poranili například při pádu nebo autonehodě – tyto nehody mohou oslabit vaši krční páteř a urychlit tak její stárnutí.

Jaké máte zkušenosti s bolestí v oblasti krční páteře vy? 

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články