Přestanou být klíšťata nebezpečná? Nemoci, které přenášejí, by mohla zvrátit speciální úprava genů

Klíšťata zrovna nepatří mezi členovce, které byste si doma s radostí chovali v teráriu. Za prvé jsou příliš malá a za druhé přenášejí hned několik obávaných nemocí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Když vyrážíte do lesa, nesmíte zapomenout na ochranu před dotěrným hmyzem. Nejvíce nepříjemná jsou klíšťata, jež na člověka číhají ve vysoké trávě. Jakmile kolem nich projde, neváhají se ho chytit a posléze se začít přiživovat na jeho krvi. Klíšťata patří mezi roztoče. Přenášejí několik infekčních nemocí, jež mohou u člověka zanechat dlouhodobé následky, říká lékařka Amita Gupta, MD. A není to jen obávaná klíšťová encefalitida nebo lymská borelióza.

Tularémie

Obávanou nemocí je tularémie. Říká se jí zaječí nemoc, protože se jedná o akutní nebo chronické bakteriální onemocnění zajíců a hlodavců. Na přenosu nemoci mezi jednotlivými zvířecími druhy se podílejí také klíšťata. Bohužel nemoc je přenosná i na člověka, ročně onemocnění několik desítek osob. Při nákaze dochází k vysoké horečce a ke zduření uzlin, nekróze jater a sleziny. Nemoc se léčí antibiotiky.

Ehrlichióza

Toto bakteriální onemocnění přenášejí převážně klíšťata. Klinickými příznaky jsou horečka, bolest hlavy a svalů, pocity na zvracení. Postižené bývají plíce, játra i centrální nervová soustava. Nebezpečná je nemoc pro těhotné ženy a osoby s poruchou imunity a po transplantaci orgánů. Nejvíce případů nemoci bylo diagnostikováno v USA, v České republice ji evidujeme spíše výjimečně. Léčí se pomocí antibiotik.

Bartonelóza a babesióza

Další z nemocí, kterou klíšťata přenášejí, je bartonelóza. V místě přisátí se objevuje tmavší strup, přidává se horečka, zduření uzlin a příznaky, jaké bývají při chřipce. Nejčastěji nemoc postihuje osoby s oslabenou imunitou. Totéž se týká i babesiózy, jež se může vyskytovat současně s lymskou boreliózou. Jedná se o závažnou nemoc s příznaky, jako je horečka, třesavka, zvětšení jater a žloutenka. Někdy ale může probíhat bez symptomů.

iZdroj fotografie: Pixabay
Důležité je odstranit přisáté klíště co nejdříve

Neoehrlichióza

Toto onemocnění je nebezpečné zejména pro osoby se špatnou imunitou. Při včasné diagnóze je dobře léčitelné. Mezi jeho hlavní příznaky patří zimnice, vysoká horečka, bolest svalů, kloubů a hlavy, ztuhlost krku, nevolnost, a také tvorba krevních sraženin.

Klíšťata a jejich vědecké zkoumání

Zatímco na vědeckém poli je velká pozornost věnována komárům, na klíšťata jakoby se dosud zapomínalo. Ale i v tomto ohledu došlo k pozitivní změně. V roce 2016 byl publikován první genom klíšťat. Tato studie otevřela cestu pro další molekulární výzkum těchto členovců. Důležitý je především pro pochopení kritických interakcí klíště-patogen-hostitel. Pokrok v této oblasti je rozhodující pro řešení rostoucího problému z hlediska závažných infekčních nemocí, jež klíšťata přenášejí.

Co používáte jako prevenci před klíšťaty?

Zdroj: WebMD

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články