Jaká je normální tělesná teplota? Nepanikařte zbytečně, liší se dle věku i pohlaví

Tělo není stroj, a tím pádem není možné, abyste měli konstantě jen 37 stupňů, nejste přeci robot, který se tak jednoduše nastaví. Proto byste měli vědět, co je ještě v pořádku.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Každý určitě někdy slyšel, že správná teplota těla je 37 stupňů a jakmile se zvýší, jedná se už o příznak nemoci. Není to ovšem tak úplně pravda. Kojenci, dospělí, starší lidé… každý má jiné rozmezí teploty a neomezuje se to pouze na jedno číslo. Dětská lékařka Miou Armstrong se na tuto problematiku zaměřila o něco blíže a vnesla do celé situace trochu více světla.

Co všechno vaši teplotu ovlivní?

Průměrná tělesná teplota, tedy 37 stupňů, byla odhadnuta německým lékařem Carl Wunderlich již během 19. století. Od té doby se tohoto údaje drží lidé po celém světě, je ovšem třeba dbát důrazu na slovo „průměrná“. Tělo se během dne vždy zahřívá, tak to prostě je. Tudíž lidé trpící na horečku se budou cítit o dost lépe ráno, než večer, kdy se horečka zpravidla vždy zhorší. A denní doba není jedinou věcí, která vaši teplotu ovlivní.

iZdroj fotografie: Unsplash

I věk hraje svou důležitou roli, mladší lidé mají lepší schopnost regulace teploty a v průměru jsou teplejší, než lidé starší. Ti totiž s průběhem času o schopnost regulace teploty přicházejí. A to pořád nejsou všechny faktory, ovlivňují to i nápoje a potraviny, které během dne zkonzumujete, vaše fyzická aktivita, u žen hladina hormonů a fáze menstruačního cyklu a dokonce i to, jakým způsobem teplotu měříte. Z úst je teplota až o stupeň vyšší než z podpaží.

Průměrná hranice teploty se věkem liší

Jak již bylo zmíněno, s přibývajícím věkem ztrácíte schopnost regulace teploty v těle. Obecně se dá říci, že starší lidé mají větší problémy s uchováváním tepla a tím pádem mají i nižší tělesnou teplotu. Dle věku se dá rozmezí teploty rozdělit do tří fází. Miminka a malé děti se průměrná teplota pohybuje mezi 36,6 stupni až 37,2 stupni.

Průměrná teplota dospělých je v rozmezí 36,1 stupni až 37,2 stupni. U dospělých v pozdějším věku a důchodců je potom normální, když mají teplotu pod 37 stupňů. Každý člověk je ovšem originál a u některých je normální, že se jejich průměrná tělesná teplota liší až o jeden stupeň.

Jaké jsou příznaky horečky kromě teploty?

Jak jste již jistě zjistili, když chcete určit, zda máte horečku, nemůžete se vždy spoléhat ne číselný údaj, jež se nachází na teploměru. Obecně se počítá s tím, že jakmile je teplota na teploměru vyšší, než 37,2 stupňů, může to být známka horečky. Pokud ale máte normální teploty trochu odchýlené od normálu, tak počítejte s tím, že když se vám najednou zvedne o 1,1 stupňů, máte počínající horečku.

iZdroj fotografie: Unsplash

Dalšími příznaky horečky jsou také bolesti hlavy a celého těla, zejména svalů. Dále pocení, zimnice, třes, únava, slabost, ztráta chuti k jídlu, zvýšená srdeční frekvence a dehydratace. V těch úplně nejhorších případech může dokonce docházet k halucinacím. Pokud ale není tak hrozná, zvládnete ji i sami a neohrozí vás.

V jakých průměrných teplotách se pohybuje vaše tělo?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Nela Maloňková

Zobrazit další články