Nezapomínejte na svůj lymfatický systém

Lymfatický systém je důležitou součástí našeho imunitního systému. Dokud nemáme žádný problém, většinou na něj zapomeneme. Pokud se vyskytnou komplikace, pocítíme to opravdu rychle.

i Zdroj fotografie: Unsplash.com
                   

K odvádění škodlivých látek z těla nám slouží právě tento systém. Jde o lymfatické cévy, které jsou protkané celým lidským tělem, ve kterých koluje lymfa. Škodlivé látky se hromadí v lymfatických uzlinách, které obsahují speciální bílé krvinky, jež nás chrání před viry.Pokud na naše tělo působí větší množství toxinů, lymfatický systém se může přetížit. To poznáme tak, že se nám ucpou lymfatické uzliny a hromadí se v nich odpadní látky.

Příznaky a příčiny přetíženého lymfatického systému

Naše tělo nám dává hned několik signálů, že je něco v nepořádku. Mezi ty nejčastější patří chronická únava, bolest kloubů, otok mízních uzlin, které se nacházejí na krku, v podpaží nebo v tříslech, oteklé nohy, bolest hlavy. Velmi časté jsou také bolesti v krku a nachlazení. Dlouhodobé zanedbávání lymfatického systému může vyústit až v artritidu, rakovinu, zánět střev nebo třeba lymfedém, také známý pod pojmem „sloní noha“.

Nejčastější příčinou přetížení lymfatického systému je dehydratace. Důležité je přijímání dostatečného množství tekutin. Doporučuje se pít každých 10-15 minut, čímž docílíte vyčištění mízy. Pokud vám i přes časté pití vysychají ústa a máte žízeň, váš lymfatický systém je pravděpodobně přetížený. Dobré je následující dny pít horkou vodu každých 10 minut.

iZdroj fotografie: pixabay.com

Jak detoxikovat lymfu

Cvičení pomůže efektivnímu proudění lymfy, čímž můžete přispět k prevenci infekcí a dalších nemocí. Skvělou volbou je např. skákání na trampolíně, které rozproudí lymfatický systém nebo jóga, která pomáhá odvádět lymfu směrem k srdci, což zvyšuje její cirkulaci. Cvičení doplňte dostatečným příjmem tekutin, dobrou volbou je voda s citronovou šťávou, která mineralizuje tělo a lymfu a zdravým jídelníčkem obsahujícím čerstvou zeleninu a ovoce.

Kromě toho můžete navštívit i speciální formy masáží, které se zaměřují na tok lymfy v těle. Ty můžete doplnit i dalšími relaxačními prvky, jelikož pro pročištění lymfatického systému pomáhá i sauna a pára, díky kterým škodlivé látky z těla vypotíme.

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Zobrazit další články