Vědci objevili nový hormon, který dokáže regulovat hladinu cukru v krvi bez pomoci inzulínu. Nyní hledají způsoby, jak jej aplikovat pro léčbu pacientů s diabetem.
Vědci ze Salkova institutu ve Spojených státech společně s výzkumníky z Německa, Nizozemska a Švýcarska objevili nový hormon, který dokáže regulovat hladinu cukru v krvi bez pomoci inzulínu – FGF1, který je produktem tukových tkání. Autoři studie v čele se Sara Luhrs nyní doufají, že budou schopni vyvinout nový způsob, který by usnadnil léčbu lidí s diabetem.
Co je to cukrovka a jak vzniká
Cukrovka nebo-li diabetes je celoživotní onemocnění, které označuje chronicky zvýšenou hladinu glukózy v krvi. Za příčinou jejího vzniku stojí nesprávná funkce hormonu inzulínu, který řídí vstup glukózy do buněk – právě tento hormon otevírá buňky, aby mohla glukóza přejít z krve do svalů, jater a dalších potřebných částí lidského těla. Lidé trpící tímto onemocněním se rozdělují do dvou skupiny, a to diabetici 1. typu (ti postrádají dostatek inzulínu) a diabetici 2. typu, jejichž buňky na inzulín nereagují.
Energeticky bohaté tuky a glukóza se dostávají do krevního oběhu spolu s potravou. U lidí s cukrovkou se ovšem cukry z krve neodstraňují účinně. Kromě toho zde hraje také roli vysoká lipolýza (odbourávání tuků), která zvyšuje hladinu mastných kyselin v těle – ty dodatečně vyvolávají produkci glukózy v játrech a zvyšují tak její hladinu. V důsledku pak tyto faktory zhoršují inzulínovou rezistenci, což je problém charakteristický pro vznik cukrovky nebo obezity.
Nové vědecké poznatky
Hormon inzulín, který je produktem slinivky břišní, byl v medicíně objeven přibližně před 100 lety a dal naději milionům pacientů s cukrovkou. Vyšlo totiž najevo, že jeho aplikace pomáhá léčit stavy spojené s vysokou hladinou glukózy v krvi, což je hlavní příčina tohoto obávaného onemocnění. Jelikož však výzkumy spojené s cukrovkou pokračují dodnes, vědci objevili další hormon podobný inzulínu.
Jedná se o hormon FGF1, který je produktem tukových tkání a stejně jako inzulín účinně a včas reguluje hladinu glukózy v krvi, a také potlačuje zvýšenou lipolýzu – k tomu ovšem využívá jiný molekulární mechanismus. Jedná se tedy o další skvělý pokrok ve světě medicíny, který může brzy usnadnit léčbu cukrovky a zachránit tak další životy lidí trpících tímto onemocněním. Vědci nyní intenzivně pracují na novém léku.
Příznaky a cukrovky
Pokud máte podezření, že trpíte zvýšenou hladinou cukru v krvi, rozhodně byste měli co nejdříve navštívit svého praktického lékaře. Neléčený diabetes totiž může závažně ohrozit vaše zdraví nebo dokonce způsobit smrt. S rozpoznáním tohoto obávaného onemocnění vám mohou pomoci tyto typické příznaky:
- neustálá žízeň
- časté močení a pocit dehydratace
- podrážděnost
- nevolnost
- rozostřené vidění
- malátnost
- dušnost
- zapáchající dech
Mezi nejčastější dopady cukrovky patří ketoacidóza, tedy stav, kdy je tělo překyselené a dochází k rozvratu vody a minerálů. Pokud se pacientovi v takovém případě nepodá dávka inzulínu, může se dostat do život ohrožujícího stavu.