Naděje pro diabetiky a obrovský pokrok ve světě medicíny. Vědci objevili nový způsob regulace hladiny cukru v krvi

Vědci objevili nový hormon, který dokáže regulovat hladinu cukru v krvi bez pomoci inzulínu. Nyní hledají způsoby, jak jej aplikovat pro léčbu pacientů s diabetem.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Vědci ze Salkova institutu ve Spojených státech společně s výzkumníky z Německa, Nizozemska a Švýcarska objevili nový hormon, který dokáže regulovat hladinu cukru v krvi bez pomoci inzulínu – FGF1, který je produktem tukových tkání. Autoři studie v čele se Sara Luhrs nyní doufají, že budou schopni vyvinout nový způsob, který by usnadnil léčbu lidí s diabetem. 

Co je to cukrovka a jak vzniká 

Cukrovka nebo-li diabetes je celoživotní onemocnění, které označuje chronicky zvýšenou hladinu glukózy v krvi. Za příčinou jejího vzniku stojí nesprávná funkce hormonu inzulínu, který řídí vstup glukózy do buněk – právě tento hormon otevírá buňky, aby mohla glukóza přejít z krve do svalů, jater a dalších potřebných částí lidského těla. Lidé trpící tímto onemocněním se rozdělují do dvou skupiny, a to diabetici 1. typu (ti postrádají dostatek inzulínu) a diabetici 2. typu, jejichž buňky na inzulín nereagují. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Energeticky bohaté tuky a glukóza se dostávají do krevního oběhu spolu s potravou. U lidí s cukrovkou se ovšem cukry z krve neodstraňují účinně. Kromě toho zde hraje také roli vysoká lipolýza (odbourávání tuků), která zvyšuje hladinu mastných kyselin v těle – ty dodatečně vyvolávají produkci glukózy v játrech a zvyšují tak její hladinu. V důsledku pak tyto faktory zhoršují inzulínovou rezistenci, což je problém charakteristický pro vznik cukrovky nebo obezity.

Nové vědecké poznatky 

Hormon inzulín, který je produktem slinivky břišní, byl v medicíně objeven přibližně před 100 lety a dal naději milionům pacientů s cukrovkou. Vyšlo totiž najevo, že jeho aplikace pomáhá léčit stavy spojené s vysokou hladinou glukózy v krvi, což je hlavní příčina tohoto obávaného onemocnění. Jelikož však výzkumy spojené s cukrovkou pokračují dodnes, vědci objevili další hormon podobný inzulínu. 

Jedná se o hormon FGF1, který je produktem tukových tkání a stejně jako inzulín účinně a včas reguluje hladinu glukózy v krvi, a také potlačuje zvýšenou lipolýzu – k tomu ovšem využívá jiný molekulární mechanismus. Jedná se tedy o další skvělý pokrok ve světě medicíny, který může brzy usnadnit léčbu cukrovky a zachránit tak další životy lidí trpících tímto onemocněním. Vědci nyní intenzivně pracují na novém léku. 

Příznaky a cukrovky 

Pokud máte podezření, že trpíte zvýšenou hladinou cukru v krvi, rozhodně byste měli co nejdříve navštívit svého praktického lékaře. Neléčený diabetes totiž může závažně ohrozit vaše zdraví nebo dokonce způsobit smrt. S rozpoznáním tohoto obávaného onemocnění vám mohou pomoci tyto typické příznaky:

  • neustálá žízeň
  • časté močení a pocit dehydratace
  • podrážděnost
  • nevolnost
  • rozostřené vidění
  • malátnost
  • dušnost
  • zapáchající dech
iZdroj fotografie: Depositphotos

Mezi nejčastější dopady cukrovky patří ketoacidóza, tedy stav, kdy je tělo překyselené a dochází k rozvratu vody a minerálů. Pokud se pacientovi v takovém případě nepodá dávka inzulínu, může se dostat do život ohrožujícího stavu. 

Jak si myslíte, že nový objev ovlivní léčbu pacientů s diabetem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Měla antikoncepci, stejně otěhotněla. Když lékaři viděli, co drželo po porodu její dítě v ruce, zůstali v němém úžasu
Události247
Události247
Nový podvod na důchodce: Falešnou prohlídkou u lékaře vše začíná, prázdnou peněženkou končí
VědaŽivě
VědaŽivě
Psi, kteří žijí nejkratší dobu: Jedno z nejoblíbenějších plemen může být lidským společníkem pouze 4,5 roku
adbz
adbz
Utajené tlačítko na myčce ušetří hromadu peněz. Bohužel většina lidí nečte manuály, a tak o něm nemá tušení