Obyčejné objetí má hlubší význam, než si myslíme. Z pohledu psychologů je klíčové nejen k zachování duševní rovnováhy

Během uplynulého nelehkého období řada lidí hledala rovnováhu mezi zachováním bezpečí sebe a svých blízkých a zároveň přirozenou lidskou potřebou sdružování se.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Už více než 400 dní uplynulo od vyhlášení prvního lockdownu v České republice. Začala pandemie covid-19, která způsobila změny v chování lidí. Dříve obvyklá podání ruky byla nahrazena jakýmsi drcnutím loktem a kýchnutí v tramvaji se téměř rovná zločinu. Dokonce i tak důležitý prvek lidské neverbální komunikace, kterým bezesporu je objímání, v podstatě vymizel z lidského chování kvůli strachu z nákazy sebe nebo někoho jiného.

Důležité objetí

Pevné objetí je starší než lidstvo samo. Lze jej pozorovat u mnohých živočišných druhů. Vědci se domnívají, že prvopočáteční důvodem objetí u pravěkých lidí v prvobytně pospolné společnosti bylo ukázat, že žádný z nich nedrží v ruce zbraň. Teprve s rozvinutím citové stránky osobnosti lidí začala převládat objetí s citovou motivací. Bývá využíváno i v psychoterapii. Někdo možná považuje různé metody psychoterapie s využitím lidského objetí za pseudovědecké, ale mnozí jiní jejich účinnost potvrzují.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Člověk je ze své přirozenosti společenský tvor, samota mu většinou nedělá dobře a vyhledává společenství jiných lidí. To zvyšuje vliv lidských dotyků na znovuzískání ztracené psychické rovnováhy jedince. Lidský organismus reaguje na objetí i pomocí hormonů. Během pevného objetí vylučuje oxytocin, kterému se také říká hormon lásky. Jeho vyplavení do organismu snižuje hladinu stresu, výši krevního tlaku a zmírňuje pocity úzkosti.

Potlačení přirozených potřeb

Během posledního bezmála roku a čtvrt tato lidská potřeba nebývá naplňována a často se daná skutečnost projevuje na psychice lidí. Jsou většinou podráždění a jejich jednání provází verbální i neverbální agresivita.

Právě z důvodů zmírnění těchto neblahých trendů byla v době nejhoršího průběhu pandemie covid-19 doporučována řadou psychologů takzvaná lesní koupel, která má svůj původ v Japonsku. Ve své podstatě se jedná o psychické oproštění od vlivů civilizace za pomoci navázání vnitřní komunikace s přírodou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nyní, kdy je už podstatná část rizikových skupin obyvatelstva očkována alespoň jednou dávkou vakcíny, snad můžeme začít vyhlížet postupné zlepšování a návrat k normálu. Stále však je na místě být ostražití. Účinnost 90-95 % u jednotlivých vakcín stále ještě připouští drobné riziko nákazy a těžkého průběhu onemocnění covid-19, což by jistě nikdo u svých dříve narozených příbuzných a přátel riskovat nechtěl.

Zdroj: Science Focus

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Zobrazit další články