Vědecký průlom: Již existující HPV vakcína pomáhá i v léčbě rakoviny kůže. Zlomový objev může zachránit miliony životů

Proti virům je nejlepší ochranou očkování. Platí to i pro nebezpečný lidský papillomavirus, který způsobuje rakovinu děložního čípku.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

S intimním životem souvisí i možnost nákazy některou z pohlavních chorob. U žen pak hrozí onemocnění rakovinou děložního čípku, proti které vytváří ochranu očkování. To je ideální absolvovat do 17 let věku dívek, nejlépe však mezi 13 až 14 rokem. Americká dermatoložka Dr. Anna Nicols, MD oznámila, že vakcína HPV Gardasil dokonce umí úspěšně léčit rakovinu kůže u žen.

Co je to HPV

Za hlavní příčinu vzniku rakoviny děložního čípku u žen se v současnosti považuje lidský papillomavirus (HPV), který napadá kmenové buňky epidermis. Přenášený je sexuálním kontaktem i prostřednictvím kontaminovaných předmětů, přičemž infekce je nejčastější u žen do 30 let a starších 55 let. Mladé ženy mívají více sexuálních partnerů, u starších žen sehrává zase podstatnou roli pokles imunity a hormonální změny. Rizikovým faktorem je velký počet partnerů, dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce, kouření či genitální infekce.

iZdroj fotografie: Pixabay
Se sexuálním životem souvisí i nákaza virem HPV.

Jak se nákaza HPV projevuje

Při nákaze lidským papillomavirem se nemusí objevit zpočátku žádné problémy. O to je zrádnější, a také proto je třeba chodit na pravidelné gynekologické prohlídky. V pokročilejších případech se dostavuje bolest při nebo po pohlavním styku, chronický výtok, krvácení mimo menstruační cyklus, obtíže při močení, únava či podvýživa.

Očkování proti HPV

Vakcína proti HPV nabízí největší efekt, když je podána před dovršením 17. věku děvčete. Riziko rakoviny děložního čípku se tak snižuje až o 88 %. Navíc je tu ještě jedna výhoda, u takto mladých dívek je menší pravděpodobnost, že se s virem HPV již setkaly. Zdravotní pojišťovny v České republice hradí očkování proti HPV mezi 13. až 14. rokem. Toto očkování má ale význam absolvovat i v dospělosti, a to zejména u žen po konizaci čípku. K dispozici jsou vakcíny Cervarix, Silgard a Gardasil9, přičemž se očkuje třemi dávkami.

iZdroj fotografie: Pixabay
Očkování proti viru HPV je ideální ve věku 13. a 14 let

Vakcína proti HPV pomáhá léčit i rakovinu kůže

K zajímavému zjištění přišli vědci v JAMA Dermatology. Zjistili totiž, že vakcína proti HPV Gardasil účinně funguje i na léčbu rakoviny kůže u žen, zejména na spinocelulární a bazaloidní karcinom, které se jinak léčí chirurgicky a radiační terapií. Znamenalo by to, že vakcína by mohla snižovat výskyt tohoto onemocnění.

Jaký názor máte na preventivní lékařské prohlídky?

Zdroj: IFLScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články